Сьогодні Україна відзначає День Європи разом з ЄС

Президент України підписав указ, згідно з яким 9 травня Україна відзначає День Європи, як це робить Європейський Союз.

Цього року Україна вперше долучається до заходів відзначення Дня Європи 9 травня, що символізує її повернення до європейської родини.

У мирні часи на центральних площах Києва, Харкова, Одеси, Львова та інших великих українських міст проводилися святкові заходи, презентації про історію та культуру європейських країн, концерти, тощо. В умовах воєнного стану проведення масових заходів не рекомендується, це може бути небезпечним через загрозу ракетного обстрілу та провокацій з боку окупантів.

«Багато років тому на нашому континенті була встановлена традиція святкування саме 9 травня Дня Європи – для відзначення досягнутих миру та єдності. Сьогодні єдність на нашому континенті наближає нас до відзначення першого дня нашого миру. І правильно буде разом з усією вільною Європою відзначати День Європи, – зазначив Володимир Зеленський на офіційному Телеграм-каналі. – Щороку 9 травня ми будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, яка наближає мир».

Історична довідка

9 травня Європейський Союз святкує День Європи, момент вшанування Декларації Шумана, промови, яка була оголошена 9 травня 1950 року.

У промові Робер Шуман пропонував створити Європейську спільноту вугілля та сталі – першу з наднаціональних інституцій, які тепер відомі як «Європейський Союз». Французький Міністр іноземних справ вбачав мету такої спільноти – механізм попередження воєн у Європі, щоб їх не лише «не можна було уявити, а й вони були неможливими». На його думку, економічна співпраця допоможе підвищити стандарти життя, що стало б першим кроком до об’єднаної Європи.

У процесі реалізації Паризького договору 1951 року, Європейська спільнота вугілля та сталі спочатку еволюціонувала в створення Європейської комісії, а згодом і Європейського Союзу. Пізніше були створені чотири основні європейські інституції – Європейська Комісія, Європейський парламент, Європейська рада і Європейський суд.

Офіційно ж країни-члени Європейського Союзу почали відзначати День Європи у 1985 після зустрічі у Мілані – як день відзначення миру і єдності на європейському континенті.

Як зазначила Урсула фон дер Ляєн у промові до Дня Європи 2022 року, «вторгнення Кремля нагадує нам чому ми святкуємо День Європи. День, коли народилася наша мирна, процвітаюча та об’єднана Європа…Більше ніж коли-небудь, європейці відчувають, що вони належать до європейської родини».

Так, поряд із гімном (Ода до радості), прапором (на якому зображено 12 зірок), гаслом (єдність у різноманітті), День Європи став одним із символів Європейського Союзу.

День Європи є офіційним вихідним днем у двох країнах – Люксембургу (де народився Робер Шуман у 1886 році) і Косово. У Румунії цей день співпадає з Днем незалежності, а Хорватія та Литва офіційно визнали цей день як свято, проте він не є вихідним днем.

Інші ж країни-члени Європейського Союзу відзначають цей день у «пам’ятний» спосіб – вивішуючи прапори, організовуючи спеціальні заходи. У Європі існує свято з аналогічною назвою, яке щороку відзначають саме 9 травня. В цей день 1950 року міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман виступив із закликом до об’єднання повоєнних європейських держав для їхнього розвитку та процвітання в майбутньому. Промова політика стала першим кроком на шляху до об’єднаної Європи.

 

попередня статтяЗа час дії воєнного стану в межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» видано 26 362 пільгових кредити на суму близько 106 млрд грн
наступна статтяОбласна рада підписала Меморандум про співробітництво з Хмельницькою обласною організацією Товариства Червоного Хреста