Стежками ОУН і УПА

2022 рік в Хмельницькій області оголошено роком Української повстанської армії.

Похід шляхами ОУН-УПА на Дунаєвеччині здійснили директор Хмельницького обласного літературного музею Василь Горбатюк, керівник туристично-краєзнавчого центру управління культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради Ігор Хитрюк і спеціаліст цього ж закладу Василина Яценчук. У 2012 році письменник Василь  Горбатюк у співавторстві з істориком Нестором Мизаком із Тернопільщини видав документальну книгу «За тебе, свята Україно», чимало сторінок якої й було присвячено діяльності ОУН-УПА в Дунаєвецькому районі. Нині Ігор Хитрюк розробив туристичний маршрут «Слідами ОУН і УПА. Дунаєвеччина» за матеріалами цієї книжки та вже власними відкриттям, і цей похід був своєрідною його апробацією.

Насамперед відбулася зустріч з племінницею провідника Дунаєвецького надрайонного проводу ОУН у 1949-1951 роках Хоми Мартюка («Алкіда») – Ольгою Кучерявою (Мартюк), завідувачкою сектору з питань призначення субсидій управління соціального захисту населення Кам’янець-Подільської райдержадміністрації, відділу № 1, м. Дунаївці.  Ольга Василівна розповіла про сім’ю Мартюків, що мешкала в місті Скалі-Подільській на Тернопільщині, згадала постійну журу бабусі Гафії про невідому долю сина Хоми. Лише на початку ХХІ століття письменнику Василю Горбатюку вдалося дослідити, що Хома Мартюк очолював підпільну боротьбу проти московських окупантів на Дунаєвеччині, був підступно схоплений органами МГБ і розстріляний у 1952 році в Проскурові (нині місто Хмельницький).

І ось дослідники історії ОУН-УПА напередодні 80-річчя створення Української Повстанської Армії побували на подвір’ї садиби в селі Балині, де відбулося захоплення надрайонного провідника «Алкіда» емгебістами.

А далі шлях краєзнавців проліг у сусідні села, де підпільники мали свої конспіративні квартири і проводили пропагандивну роботу з місцевим населенням – у Зеленче та Нестерівці. Ці села особливо пов’язані з діяльністю попередника Хоми Мартюка – Дунаєвецького надрайонного провідника в 1943-1945 роках – Петра Щербатого (псевда «Тиміш» та «Волох»), який очолював повстанський загін, утворений з місцевих мешканців.

Дослідники історії побували в Зеленчому біля хати, де колись мешкала сім’я Щербатих, побували на хуторі Косилів, теж пов’язаний з оунівським рухом, а далі їхній маршрут проліг у Нестерівці, до лісу, де в садибі лісника Михайла Бомби не раз зупинялися повстанські загони УПА, мали тут постій, проводили вишколи. Нині тут порожніє лісова поляна, але завдяки діяльності Ігоря Хитрюка вона прийматиме гостей, особливо молодь, які прагнуть пізнати минуле рідного краю, історію боротьби земляків за незалежну Україну. Туристичний маршрут проляже й іншими місцями, де діяли повстанці, перейде й на західний бік Збруча – в Скалу-Подільську, рідне місто Хоми Мартюка, в село Іванків, де загинув і похований провідник «Волох» – Петро Щербатий та його побратими по боротьбі за волю України.

За матеріалами Хмельницького обласного літературного музею

попередня статтяНадійшла чергова партія вантажу гуманітарної допомоги
наступна статтяПоборемо енергетичну кризу: як вдома заощаджувати електроенергію