У Чорному Острові відкрили Пам’ятний знак «Борцям за волю України»

6 липня  в смт Чорний Острів за участі заступника голови обласної ради Валерія Лескова відбулось відкриття Пам’ятного знаку «Борцям за волю України» на честь 100річчя битви військ УНР під Чорним Островом під орудою полковника Євгена Мишковського (Мєшковського). Саме цього дня, але у 1920 році, під Чорним Островом більшовицька кіннота Будьонного несподівано атакувала потяг, в якому перебував штаб Армії УНР. І, здавалося б, у безвихідній ситуації начальник штабу української армії Євген Мишковський повів штабних старшин в атаку. В цьому переможному бою Мишковського було смертельно поранено.

Поет Євген Маланюк назвав Євгена Мишковського «генералом-лицарем», «людиною, яка не знала кривих ліній, тільки – прості». А генерал-полковник Микола Капустянський сказав, що він – «справжній богатир тілом і духом, людина нестримної енергії, великої працездатності й лицарської вдачі»

На  дійстві були присутні гості  з Тернополя, де на Микулинецькому кладовищі міста знайшов вічний спочинок справжній син української землі.

Валерій Лесков подякував усім патріотам, людям, які були небайдужі та долучились до створення пам’ятного знаку.

“Ніхто не може змінити минулого, повернути до життя наших Героїв. Єдине, що у наших силах – це пам’ятати та поважати їх,  – зазначив посадовець. –  Переконаний, що це місце стане особливим для жителів селища, місцем , куди будуть приходити юні, дорослі і малеча, щоб покласти квіти та віддати шану”.

У своїй  вітальній промові  подякував всім, хто допоміг у спорудженні пам’ятного знаку,  і Чорноострівський селищний голова Михайло Дзісь.

Право відкрити Пам’ятний Знак «Борцям за волю України» було надано молоді Чорноострівщини  Валерії Рудковській та Дмитру Малькуту.

Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих земляків у всіх оголошених та неоголошених війнах та тих, хто не дожив до сьогоднішнього дня, та поклали квіти до Пам’ятного знаку.

Освячення Пам’ятного знаку «Борцям за волю України» на честь 100-річчя битви військ УНР під Чорним Островом під орудою полковника Євгена Мишковського провели  отець  Віталій,  отець Роман, отець Іван, отець Андрій, голова ради капеланів Хмельницького військовий капелан отець Даніїл Тарнавський та члени ради капеланів.

Після урочистої частини дяку та шану героям виразили Народний аматорський ансамбль української пісні «Чорноострівчанка» та ансамбль викладачів ДМШ.

Як символ Волі, жертовності наших героїв та незалежності держави вдячна молодь Чорного Острова посадила кущ калини  борцям за Волю України.

Довідка

Євген Мишковський – начальник Генерального штабу армії УНР полковник, який був смертельно поранений у битві під Чорним Островом 100 років тому та похований в Тернополі.
Народився Євген Васильович Мишковський (Мєшковський) 12 лютого 1882 року в козацько-шляхетській родині. Любов до України і гордість за своє походження прищепила мати. Спершу пішов стежкою священника, потім різко звернув на військову.
За героїзм у роки Першої світової війни нагороджений усіма можливими орденами, а також Георгіївською зброєю. Під час служби у гетьманській армії принципово не вживав російської мови, а на звернення до нього російською не відповідав і вимагав звертатися українською.
В українській армії з 1918 року, представник армії УНР при штабі німецького піхотного корпусу. За Гетьманату член української делегації на переговорах з більшовицькою Росією, щодо демаркації українсько-російського кордону, начальник оперативного відділу Генштабу. З грудня 1918 – начальник штабу Галицької армії. У ході українсько-польської війни керував реорганізацією армії, формуванням корпусів і бригад. З березня 1919 року – начальник штабу Східного фронту, Волинської групи, армії УНР. 1920 року – 1-й генерал-кватирмейстер.
На початку липня 1920 року головний отаман Симон Петлюра та Генеральний штаб армії УНР розташувались у Проскурові.
5 липня кіннота Будьонного прорвала фронт, і виникла загроза оточення Проскурова. Полковник Євген Мишковський наказав евакуювати штаб армії. Потягу головного отамана пощастило проскочити через найбільш загрозливий Чорний Острів. Сам полковник залишив Проскурів в останньому ешелоні.
6 липня 1920 року під Чорним Островом більшовицька кіннота Будьонного несподівано атакувала потяг, в якому перебував штаб Армії УНР. І, здавалося б, у безвихідній ситуації начальник штабу української армії Євген Мишковський повів штабних старшин в атаку. У цьому переможному бою Євгена Мишковського було смертельно поранено…
Помер 9 липня, похований у Тернополі на Микулинецькому кладовищі.
попередня статтяОголошення про проведення обласного відкритого архітектурного конкурсу у м. Хмельницький
наступна статтяПрофінансовано страхові виплати потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві