В полі зору обласної ради – діяльність комунальних закладів культури

20 жовтня голова обласної ради Віолета Лабазюк з робочим візитом відвідала заклади культури, управління якими здійснює обласна рада – академічний обласний театр ляльок, три обласні музеї – художній, літературний та краєзнавчий.

 

Разом з представниками управління комунальної власності територіальних громад виконавчого апарату обласної ради ознайомились з матеріально-технічною базою кожного з закладів.

Так, Хмельницький обласний художній музей на сьогодні – перший в історії незалежної України державний музей сучасного українського мистецтва, ядро колекції якого складають твори видатних митців ХХ-ХХІ століть. Цьогоріч музею виповнюється 35 років. За словами в.о. директора закладу Олени Михайловської, у 2020 році художній музей увійшов до ТОП-10 кращих музеїв України (за рейтингом порталу «Zruchno Travel»). Цьому сприяла і успішно проведена за підтримки Українського культурного фонду ребрендингова кампанія. Завдяки активній науковій, виставковій, просвітницькій, популяризаторській діяльності продовж останніх кількох років значно розширилося коло кращих сучасних художників, мистецтвознавців, лекторів України та закордону, які із задоволенням співпрацюють з музеєм як з надійним професійним партнером. Співробітники музею – у постійному пошуку додаткових джерел фінансування, аби інституція постійно розвивалася, модернізувалася – лише в 2020 році підготовано, написано та подано п’ять грантівських заявок.

Проте грантівська підтримка не передбачає витрати на капітальні видатки, інфраструктурні зміни, діджиталізацію, поповнення фондів музею новими творами. Адже динаміка розвитку художнього музею безпосередньо залежить від стану виставкових та фондових приміщень. Також потребує капітального ремонту та модернізації система кондиціонування, зовнішні мережі каналізацій, підвальні приміщення та історичний вигляд фасаду будівлі музею.

На думку голови обласної ради, депутатський корпус зацікавлений в підтримці закладів культури. Ще навесні цього року від час балансових комісій, депутати внесли пропозиції збільшити видатки з обласного бюджету на захищені статті, зокрема, виплату заробітної плати працівникам цих комунальних закладів.

“Саме заклади культури найбільше постраждали від пандемії коронавірусу та карантинних обмежень, – вважає Віолета Лабазюк. – Однак, незважаючи на  це, їх керівники демонструють неабияку винахідливість та творчий сучасний креативний підхід, що дає змогу триматись на пристойному рівні навіть під час обмеженого відвідування”.

Яскравим прикладом цього є діяльність Хмельницького академічного обласного театру ляльок.  Хмельницький академічний обласний театр ляльок починає свою історію з 1970 року. За словами директора закладу Ірини Трунової, театр є учасником та неодноразовим лауреатом багатьох всеукраїнських та міжнародних  театральних фестивалів та конкурсів. А з 2003 року – засновником і організатором міжнародного фестивалю-лабораторії  „ДИВЕНЬ”. Розміщений театр в самому центрі міста і з 2009 року після капітальної реконструкції приміщення, благоустрою територій та створення зимового саду розпочалась його нова історія.

На сьогодні ляльковий театр – впізнаваний бренд Хмельниччини, який подає приклад успішної роботи та має унікальний репертуар, який складається з понад півсотні вистав. Творчий колектив гастролює в різних містах України, неодноразово бував і в зоні проведення антитерористичної операції. Театр постійно проводить вистави в навчальних закладах міста, а віднедавна і розважає маленьких пацієнтів обласної дитячої лікарні. І в планах директора театру надалі реалізація багатьох цікавих ідея для молодших жителів нашої області.

Третій заклад, в якому сьогодні побувала Віолета Лабазюк – Хмельницький обласний літературний музей. Директор музею Василь Горбатюк ознайомив голову обласної ради із матеріально-технічною базою закладу, діючими експозиціями та фондами музею.  Експозиційний комплекс закладу зараз  нараховує три зали та світлицю  «Сяйво калини». Саме тут розміщена інформація про письменників рідного краю, які тут народилися, проживали, мали або мають зв’язок з нашою місцевістю. Ще один відділ закладу – літературно-меморіальний музей Анни Ахматової розміщений у с. Слобідка-Шелехівська Деражнянського району. До речі, до 2005 року літературний музей входив до складу обласного краєзнавчого музею.  На сьогодні – це окремий комунальний заклад, управління яким здійснює обласна рада.

Хмельницький обласний краєзнавчий музей, який виступає  осередком науково-дослідної та музеєзнавчої роботи в області, надає методичну та практичну допомогу у створенні музейних експозицій, видає чимало краєзнавчої літератури.

За словами заступника директора закладу Тетяни Смолій, фондова колекція музею нараховує близько 65 тисяч експонатів. Археологічна колекція складає 6,7 тисяч предметів, серед яких – унікальні ювелірні вироби Болохівської землі ХІІ-ХІІІ ст. Великі та цікаві колекції нумізматики та боністики, старовинної зброї, етнографії, подільської кераміки та фарфору, ікони, документів та фотографій з історії краю. Виокремлюється колекція зброї ХІХ – ХХ ст., яка вважається однією з найкращих в Україні. Цікавими є фонди природи краю, які зберігають предмети кінця ХІХ – початку ХХ ст. Однак, на жаль, через брак приміщення, в діючих експозиціях широкому загалу представлено лише 2% колекції, яка зберігається у багаточисельних фондах музею.

Для Віолети Лабазюк такі робочі поїздки – це можливість на місці особисто ознайомитись із роботою закладів, визначити пріоритетні шляхи їх подальшої діяльності.

“Обласна рада та весь депутатський корпус восьмого скликання зацікавлені в успішній  роботі наших комунальних закладів та, найголовніше, в ефективному використанні комунального майна. І велику роль у цьому відіграє здатність керівника закладу бути в першу чергу дієвим  менеджером”, –  – зазначила Віолета Лабазюк.

Хмельницький академічний обласний театр ляльок 

Хмельницький обласний художній музей

Хмельницький обласний літературний музей

Хмельницький обласний краєзнавчий музей

 

попередня статтяЗмаг-похід пластунів «Мужність»
наступна статтяВіолета Лабазюк: «Пріоритет один – надання підтримки учасникам АТО/ООС та турбота про членів сімей загиблих учасників бойових дій»