Відбувся щорічний обласний форум «Книжкова весна на Хмельниччині»

Упродовж двох днів з нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права у бібліотеках області проходив XVІІІ Обласний форум «Книжкова весна на Хмельниччині», який об’єднав навколо себе однодумців: письменників, журналістів, перекладачів, бібліотекарів, читачів, усіх тих, хто творить українське слово та популяризує його.

У рамках форуму у бібліотеках Хмельниччини проведено 31 просвітницький захід з популяризації творчості місцевих авторів та промоції читання, організовано низку переглядів тематичних книжково-ілюстративних виставок та новинок краєзнавчої літератури. Заходи проходили у змішаному форматі, які відвідали понад 1400 осіб. Онлайн формат надав можливість якнайбільше доєднатися до бажаних заходів. Підбито підсумки обласного дослідження та рейтингу «Краща книга Хмельниччини-2023», метою якого було виявити та дослідити читацькі уподобання на книги місцевих авторів та видавців Хмельниччини, що надійшли у бібліотеки області у 2023 році. У дослідженні взяли участь близько однієї тисячі респондентів із 40 територіальних громад області. Найактивнішими були респонденти Хмельницької (10,5 %), Городоцької (6,7 %) міських ТГ; Антонінської (5,2 %), Новоушицької (5,1 %) селищних територіальних громад.

Урочисте відкриття обласного форуму відбулось у форматі круглого столу за темою «Книга Хмельниччини: видання, доступ, читання». Учасники – спеціалісти управління культури Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій обласної військової адміністрації та Головного управління статистики в області, представники провідних бібліотек України та публічних бібліотек області, письменники-члени НСП України, засобів масової інформації.

У своїх виступах учасники порушували питання видання книги Хмельниччини в умовах війни, надходження її до бібліотек, підтримки видання творів місцевих письменників коштом державного та місцевих бюджетів, здобутків громад Хмельниччини у виданні та книгозабезпеченні, бібліотек у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна», ролі преси, бібліотек, музеїв у промоції книги, підвищенні інтересу до читання.

Під час форуму в центрі уваги була книга війни, про борців за незалежність України, які відстоювали ідею державності у різні історичні епохи, військовослужбовців та письменників-воїнів, які відстоюють право на демократичну країну сьогодні; поезія та проза війни. Це наукові презентації біобібліографічного покажчика «Герої України – учасники російсько-української війни: Хмельницька область», що пройшла за участю Дмитра Чавалаха, Героя України, уродженця селища Ярмолинці; батьків Героя України Івана Зубкова із Деражні; матері та дружини Героя України Дмитра Крамара з с. Гвардійське; дружини Героя України Дмитра Васильєва з м. Хмельницький; історичної трилогії Володимира Білінського «Герої України», в якій автор розвінчує упереджену фальсифікацію біографій Нестора Махна, Романа Шухевича та Олексія Береста московською тоталітарною системою (Хмельницька ОУНБ); презентації мистецько-просвітницького проєкту «Фортеця духу» (Хмельницька ЦПБ); біографічного літопису «Творча сотня «Рух до Перемоги: 10 років військово-мистецького волонтерства» (Хмельницька ОДБ); літературні зустрічі та презентації дебютної поетичної збірки воїна Збройних сил України Олександра Шенькарука «Птах і аритмія ночі» (Хмельницька обласна бібліотека для молоді); зустріч з авторкою збірок воєнної доби Ярославою Слободян «Весна у пекло забрела» та «Завтра ясний світанок…» (Ярмолинецька ЦБ).

Висвітлено історію Поділля та його людей у авторських презентаціях видань: збірника статей та матеріалів Миколи Бурова та Сергія Ільчишина «Нариси з історії України та Поділля. І пол. ХХ ст.» (Волочиська ЦБ); довідника про завідуючих бібліотек для дітей Хмельницької області (Хмельницька ОДБ); літературно-краєзнавчого видання Ольги Нагорної «Із щоденника бібліотекаря» (Хмельницька ОУНБ).

Відбулася презентація путівника жестовою мовою Ганни Ткач та Ольги Рибак «Ручна-Зручна розмова»; зустріч-презентація «Іноземна література у перекладах подолянки Ірини Савюк»; творча зустріч з кандидатом медичних наук, лікарем, поетом Олександром Янцаловським та огляд літератури «Медики-письменники» (Хмельницька ОУНБ).

Проведено цикл літературних заходів, спрямованих на популяризацію творчості письменників Хмельниччини: авторську зустріч з українською письменницею, багаторічною лауреаткою міжнародного конкурсу «Коронація слова» Надією Гуменюк; гумористично-поетичну творчу зустріч з краєзнавцем Ігорем Байдаком «Посміхаємося – перемагаємо!»; літературно-мистецьку зустріч з фотохудожницею, поетесою Іриною Хібліною (Хмельницька ОУНБ); творчу зустріч з письменницею Наталією Поліщук (Деражнянська ЦБ); презентацію збірки творів Ірини Салій «Пух кульбаби» (Хмельницька обласна бібліотека для молоді); зустріч з поетесою, журналісткою, редактором місцевої газети «Наше місто» Іриною Костіною (Старокостянтинівська ЦБ); зустріч з письменником лауреатом Всеукраїнської літературної премії імені Василя Симоненка Валерієм Власюком (Ізяславська ЦБ), поетесою Галиною Виноградською та презентацію книг «Крила» Тетяни Безушко-Граб (Чорноострівська ЦБ); презентацію поетичної збірки «Слів мелодійних перевесло» Петра Старости (Віньковецька ЦБ); творчу зустріч з молодим автором Володимиром Рудніцьким (Нетішинська ЦБ).

У полі зору форуму була і література для дітей. Відбулись зустрічі з місцевими авторами: казкаркою Оленою Міхалець, яка відкрила для маленьких слухачів чарівний світ своєї книги «Мудрі казки за мотивами творчості Марії Примаченко» (бібліотека-філія № 10 ім. Д. Брилінського Хмельницької ЦБС); презентація книги казок Марії Будзінської «Зуліяна» (бібліотека-філія № 12 Хмельницької ЦБС); презентація збірки поезій і казок від Ольги Фіновської «У добра в обіймах» (Хмельницька ОДБ).

Завершився форум презентацією анотованого каталогу видань «Книга Хмельниччини-2023», що надійшли у фонди Хмельницької ОУНБ та відзначенням лауреатів обласного дослідження «Краща книга Хмельниччини – 2023». Ними стали: у номінації «Літературно-художнє видання» – роман «Листи забутого життя» (автор Василь Горбатюк), виданий у видавництві «Український пріоритет» у рамках мистецького конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції, проведеного Українським інститутом книги у 2023 році та збірник нарисів і замальовок «Синдром відкладеного життя» письменника-воїна Михайла Цимбалюка; у номінації «Наукове та науково-популярне видання» – науково-краєзнавчий збірник «Хмельницькі краєзнавчі студії» (Випуск 40), головний редактор Юрій Телячий, відповідальний секретар Сергій Єсюнін та науково-популярне видання «Кам’яні та земляні укріплення Хмельницької області XIV – XVIII ст.» (автори: Володимир Захар’єв, Ігор Старенький, Сергій Шпаковський), видане відповідно до Обласної програми розвитку культури і духовності за рахунок коштів Хмельницької обласної державної адміністрації; у номінації «Довідкове видання» – біобібліографічний довідник «На службі української науки і краєзнавства» (упорядники: Лев Баженов, Віктор Прокопчук, Юрій Телячий) та рекомендаційний бібліографічний довідник «Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини на 2024 рік» Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки.

За матеріалами Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки

попередня статтяСпортсмен із Кам’янця-Подільського здобув чергову “золоту” нагороду
наступна стаття26 квітня − 38 років з дня Чорнобильської трагедії