З нагоди 75-ї річниці від початку депортації українців

14 листопада заступник голови обласної ради Валерій Лесков взяв участь у  круглому столі, присвяченому 75-ій річниці від початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини.

Довгий час цю ганебну сторінку історії замовчували та приховували, але усі ті українці, які постраждали під час депортації, берегли свою культуру, традиції та пам’ять про своє походження. Із здобуттям незалежності Україною історичну справедливість почали відновлювати, а представники переміщених народів – об’єднуватися у спільноти, які ставлять на меті подальше збереження пам’яті про ті події та багатої культурної спадщини своїх предків. Одна з таких спільнот активно діє і на Хмельниччині. Це регіональне суспільно-культурне товариство «Переселенці», яке утворене і зареєстроване в 2002 році з представників депортованих українців.

Учасники круглого столу згадали хронологію тих трагічних подій, якими супроводжувалася депортація, поділилися спогадами та обговорили напрямки співпраці товариства “Переселенці” і обласної влади, аби привернути увагу суспільства до вивчення історії корінних українських народів, акцентувати увагу на питаннях збереження їх культури.

Також присутні висловили свої думки та ідеї щодо організації подальших спільних заходів. Окрім того голова товариства Микола Букацький передав Валерію Лескову лист-звернення від імені членів своєї організації, у якому викладено пропозиції щодо прийняття обласною радою звернення до центральних органів влади щодо офіційного визнання депортованих українців постраждалими від комуністичного режиму, а також окремих питань їх соціального захисту.

На завершення представники обласної влади виконали приємну місію – вручили Почесні грамоти та подяки обласної ради та облдержадміністрації  активним діячам регіонального суспільно-культурного товариства «Переселенці».

У 1944-1951 роках загалом понад 600 тисяч українців змушені були поспіхом залишити свої рідні домівки та починати життя на новому місці, у вкрай складних умовах. Ця депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Тотальне виселення корінних українців зі споконвічних теренів за етнічною ознакою було ретельно сплановане і брутально здійснене комуністичними режимами Польщі та СРСР. Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.

попередня статтяПрацівників агропромислового комплексу привітали з професійним святом
наступна статтяВиїзне засідання Ради Західного наукового центру НАН України і МОН України