Знайомство з Хмельниччиною: Божиківці. Палац Колонна-Чесновського

Маєток Колонна-Чесновського – історичний будинок у селі Божиківці у колишньому Деражнянському районі.

Вперше село Божиківці згадується в «жалувальній» грамоті польського короля Владислава коли він передав село Петрові Одровонджу, згодом – у грамоті короля Сигизмунда.

Пізніше в Божиківцях існувала церковно-приходська школа. Спочатку була однокласною, згодом розширилась до 3 класів. Поміщику Здиславу Вацлавовичу Колонна-Чесновському належала 1121 десятина землі.

Поміщик був вихідцем із Франції, дружина-полячка. Мав три фільварка. Побудував маєток, у якому до цього часу знаходиться школа. У володіннях поміщика був млин, цегельня, кузня, конюшня. Невеликий завод (гуральня) виробляв спирт. Пізніше на цьому місці діяв крохмальний завод, у 2000-х роках закритий та повністю зруйнований.

Маєток Колонна-Чесновського

Маєток належав дворянину Здиславу Колонна-Чесновському, нащадку двох старовинних родів – італійський Колонна та польський Чесновський. Італійський рід Колонна (Colonna) відігравав значну роль у середньовічному Римі. Його представники займали найвищі військові та державні посади. Едиго Колонна був вчителем папи Філіпа Красивого, Гіроспере Колонна – командуючий імператорськими та папськими військами, Помпео Колонна – кардинал і віце-король неаполітанський.

Після революції 1917 року поміщик із родиною виїхав до Польщі. Садиба перейшла до рук нової влади. У садибному будинку розмістили школу, у флігелі – дитячий садок, у господарській будівлі – сільський клуб.

Садиба побудована на початку 20 століття з відкритої червоної цегли, просторий, з аркадою галерей. Маєток оточує парк з флігелем для прислуги та господарською будівлею.

попередня статтяЗ Днем автомобіліста та дорожника України!
наступна статтяПрофесійне навчання під гарантоване працевлаштування