Знайомство з Хмельниччиною: Вербецька товтра – гора з чотирма вершинами

Хмельниччина багата на унікальні місця, географічні цікавинки, старовинні унікальні маєтки, замки, церкви, споруди.

Одним з цікавих місцин є Товтра Вербецька – ботанічний заказник державного значення, що є частиною національного природного парку «Подільські Товтри».

Вербецька товтра – гора з чотирма вершинами, розташована біля села Вербка поблизу Кам’янця-Подільського. У народі Вербецьку товтру часто величають «Чотири кардинали» – чотири сиві брати сарматської доби. Таке враження, що посеред поля згуртувались чотири кавалери-брати і охоронці отчої землі, аби відсіч ворогу давати, а до них пригорнулись чотири красуні-подоляночки. Усі вони на древній Кам’янець поглядають та й від людського ока саму історію оберігають.

Кожен горб уквітчаний своєю скатертиною земного раю… Це прекрасне видовище манить, приваблює та не залишить нікого байдужим.

Є як мінімум три причини, чому варто її відвідати.

По-перше, тут дуже гарно. На вершинах товтри (а їх аж чотири – звідси і друга назва – Чотири кавалери) нагромаджене чудернацьке каміння, прямо на якому цвітуть дивовижні жовті квіти.

По-друге, тут можна прогулятися… дном стародавнього моря. Товтри – явище унікальне, аналогів якому в світі практично немає. Мільйони років тому це були морські рифи. Тобто, товтри – це не гори, утворені внаслідок тектонічного руху, а «продукт» діяльності живих організмів – молюсків і коралів.

По-третє, дістатися до Вербецької товтри дуже просто. Буквально у кілометрі від неї є залізнична станція Нігин, через яку курсують приміські потяги, що сполучають Хмельницький і Кам’янець-Подільський.

Ботанічний заказник «Товтра Вербецька» охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.