Фахівці з питань охорони і збереження нематеріальної культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва здійснили робочу поїздку у село Зіньків з метою дослідження традицій крою та вишивки унікальної сорочки.
Таку сорочку можна побачити лише у Зінькові. Їй притаманні естетичність декору, особливість крою, розташування та кольорове вирішення вишитих композицій. Дані елементи вишивки у даному композиційному вирішенні можна зустріти лише у Зінькові. У дещо іншій кольоровій гамі та розташуванні окремих елементів поширені у сусідніх селах – Адамівці та Станіславівці.
Цей елемент нематеріальної культурної спадщини потребує негайної охорони, оскільки на сьогодні залишилася єдина вишивальниця, яка відшиває сорочки за старовинними зразками. І якщо не звернути увагу спільноти на відродження традиційної зіньківської сорочки – цей скарб зникне назавжди, так і залишившись експонатом в музеї чи прикрасою приватної колекції.
Ініціативу щодо внесення зіньківської сорочки до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини активно підтримали педагоги Зіньківського навчально-виховного комплексу «Середня спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – колегіум», хранительки історії Зінькова Валентина Когут та Галина Бернацька – відома на Хмельниччині майстриня декоративно-ужиткового мистецтва.
Також були зібрані додаткові матеріали щодо раніше включених до обласного переліку елементів, а саме: «Технологія виготовлення ковбаси зіньківської (чорної)» та «Технологія виготовлення зіньківського хліба».
У ході експедиції також відбулася зустріч з працівниками культури громади, де завідувачка відділу науково-методичної роботи та народної творчості Олена Сосніна окреслила основні перспективи розвитку культурно-дозвіллєвої та туристичної галузі стародавнього, багатого на привабливі для туристів об’єкти Зінькова та інших сіл громади. Методист з питань НКС Леся Смолінська ознайомила працівників культури із досвідом успішного залучення грантових коштів у інших громадах.
Дуже надихають зацікавлення та підтримка голови Зіньківської територіальної громади Анатолія Кедися та його заступника Віталія Лелюка.
Загалом, незважаючи на важкі погодні умови, поїздка вийшла результативною та подарувала сподівання на плідну співпрацю та успіх розпочатої справи.
За матеріалами ХОНМЦКіМ