Порушення порядку видачі та продовження листків непрацездатності призводять до значних фінансових збитків бюджету Фонду соціального страхування України.
Керівник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Сергій Кіндзерський зазначає: «Забезпечення дієвого контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам закладами охорони здоров’я незалежно від форм власності, проведення відповідних перевірок щодо запобігання порушенням законодавства – є одним із пріоритетних завдань та функцій управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області».
Упродовж минулого року фахівцями управління проведено 13 планових та 75 позапланових перевірок закладів охорони здоров’я з питань контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам за результатами яких складено відповідні довідки. З початку запровадження карантинних заходів через пандемію коронавірусної хвороби планові перевірки лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я області не проводились.
Всього перевірено 1575 листків непрацездатності. За результатами перевірок закладів охорони здоров’я виявлено 175 листків непрацездатності з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (11,1% від загальної кількості перевірених лікарняних). Із них, у 23 випадках підтверджено необґрунтовану видачу листків непрацездатності на загальну кількість 190 днів та у 81 випадку – необґрунтовано продовжений листок непрацездатності на 320 днів.
У 291 листку непрацездатності виявлено порушення Інструкції про порядок заповнення листків непрацездатності, що становить 18,5% від загальної кількості перевірених листків.
За результатами проведених контрольних заходів закладам охорони здоров’я області наплавлено 23 претензії щодо відшкодування матеріальних збитків в результаті необґрунтованої видачі або продовження листків непрацездатності. До бюджету Фонду соціального страхування України у минулому році відшкодовано майже 112 тис. грн, або на 45,1 тис. грн більше до попереднього року, упереджено неправомірних виплат на суму 101,8 тис. гривень.
За порушення порядку видачі та продовження листків непрацездатності до дисциплінарної відповідальності притягнуто 28 лікарів.
Аудит здійснюється з метою забезпечення цільового використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування та упередження неправомірних виплат. Водночас, проведення перевірок здійснюється за наявності вагомих підстав і законних приводів.