Голова обласної ради Віолета Лабазюк провела робочу зустріч з експертами міжнародної компанії «SEURECA» – інженером проекту Жіль Де Реймон-Каузак, експертом з поводження з відходами Тетяною Омельяненко та координатором проектів в країнах СНД Тетяною Ключко.
Міжнародна консалтингова компанія «SEURECA», експерти якої з минулого року допомагають розробити Регіональний план управління відходами у Хмельницькій області, спеціалізується на управлінні ресурсами у галузі води, енергетики та відходів і стала переможцем тендеру, організованого Європейським банком реконструкції та розвитку.
Віолета Лабазюк висловила вдячність за участь представників французької компанії в ініційованому нею заході «НА ЧИСТОТУ» Хмельниччина», який відбувся 17-18 червня цього року, та готовність компанії інвестувати фінансовий ресурс у збереження екології краю.
Голова ради зазначила, що сьогодні ситуація з твердими побутовими відходами в області залишається досить гострою та соціально-політичною проблемою. Наразі в регіоні накопичилося 364 тисяч тон сміття, 99 відсотків побутових відходів не переробляється, опиняється на сміттєзвалищах, що є своєрідною екологічною катастрофою, особливо, для сільської місцевості. І хоч в окремих громадах продовжується запровадження роздільного збирання побутових відходів, але досить відсутня чітка концепція у рамках усього регіону.
«Втішно відзначити, що ми разом просуваємося до вирішення питання поводження з твердими побутовими відходами. Маю гарні сподівання, що саме ваша робота над розробкою регіонального плану поводження з твердими побутових відходами, дасть черговий поштовх до вирішення порушеного нами питання.
Регіональний план є важливим документом з планування організації системи управління відходами, адже завдяки його розробленню область отримає «дорожню карту» з удосконалення цієї системи. Документ визначатиме правила поводження з усіма видами відходів у Хмельницькій області, поділу їх на кластери, визначення розташування майбутніх полігонів, комплексів з переробки, перевантажувальних станцій», – зазначила Віолета Лабазюк під час спілкування з експертами.
Голова ради висловила переконання, що у результаті буде досягнуто спільної мети, а саме – створення ефективної системи управління відходами у Хмельницькій області з урахуванням ієрархії пріоритетів управління відходами, поступовим застосовуванням найкращих доступних технології з оброблення відходів, зменшенням негативного впливу відходів на довкілля та здоров’я людей, а також поступовим збільшенням обсягів використання відходів як вторинних матеріальних ресурсів.
Протягом тижня експерти міжнародної компанії «SEURECA» презентують проект Регіонального плану поводження з твердими побутовими відходами серед посадовців Кам’янець-Подільського, Хмельницького та Шепетівського районів.
Від 14 до 16 липня відбудеться серія консультацій з керівниками сільських, селищних та міських громад щодо розроблених технічних та фінансових рішень задля формування регіональної системи ефективного управління відходами, що відповідає міжнародним стандартам якості. Мета зустрічей з громадами – роз’яснення технічних рішень та фінансових розрахунків кращих варіантів управління відходами в межах конкретного кластеру; обґрунтування та обговорення наслідків та можливостей, пояснення тарифних розрахунків; остаточне узгодження обраних рішень та отримання змістовного ефективного зворотного зв’язку для якісного доопрацювання проекту РПУВ.
Від обласної ради участь у виїзних консультаціях візьме участь заступник керуючого справами виконавчого апарату Юрій Марущин.
Наступного тижня широкому колу зацікавлених сторін регіону та представникам національних міністерств буде представлено проект плану з урахуванням коментарів та зауважень громад, отриманих під час робочих консультацій.
Варто зауважити, що Хмельниччина – перша область в Україні, що застосувала системний підхід до розробки цього документу, як це робиться у світі: тобто розпочала саме з вивчення загальної ситуації з подальшою розробкою Регіонального плану на основі отриманих даних.
Регіональний план управління відходами у Хмельницькій області розробляється за експертної підтримки міжнародної компанії SEURECA, яка працює на ринку поводження з відходами в різних країнах світу, в рамках проекту “Поводження з ТПВ у м. Хмельницькому” Рамкової Програми ЄБРР Зелені міста 2 за рахунок коштів гранту, наданого Інвестиційною платформою сусідства ЄС.