Сьогодні Хмельниччина прийняла понад 145 000 людей, які, тікаючи від війни, знайшли тимчасові домівки в нашій області. І саме для них ми продовжуємо знайомство з нашим Подільським краєм, краєм козацької слави та давніх українських традицій.
Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” розташований на відстані 30 км від міста Хмельницького у Меджибожі – селищі міського типу, яке за часів Русі було одним з найважливіших міст Подільського краю.
Захоплюючу історію Меджибожа з сивої давнини творили різні народи, кожен з яких залишив тут частинку своєї культурної спадщини.
Найвеличнішою пам’яткою Меджибожа є потужний замок, побудований у мальовничому місці злиття річок Південний Буг та Бужок – туристичний магніт Хмельницької області, який входить до Європейської мережі туризму фортець FORTE CULTURA. За часів Київської Русі річку Південний Буг називали Богом, а його притоку — Божком. І ось більше восьмиста років між богами і людьми існував град Межибож’є – «місто межи богами».
“Український щит Європи” – такий девіз викарбовано на монеті Національного банку України, яку присвячено замку в Меджибожі. Літопис Меджибізького замку починається 1146 року з дерев’яного руського граду, на місці якого у XVI-XIX постав потужний кам’яний комплекс укріплень. В його мурах і вежах збереглися фортифікації Валикого Князівства Литовського та Речі Посполитої. Унікальний ренесансний палац, замкова церква та навколишні споруди пам’ятають про перебування козацького війська Богдана Хмельницького, полку національного героя Польщі Тадеуша Костюшка, Першого Українського корпусу Павла Скоропадського, про Тараса Шевченка та інших видатних людей.
Перший музей у Меджибізькому замку був відкритий ще у 1819 році. Нині музейні експозиції розповідають про найдавніших предків людей, які тут мешкали 1 мільйон 200 тисяч років тому, про власників замку, про єврейську громаду і Ізраеля Баал Шем Това – засновника вчення хасидизму, який тут похований. Ви пройдете реконструйованою вулицею Меджибожа торгового, познайомитеся з місцевими традиційними ремеслами.
Особливим місцем для українців є Музей пам’яті Голодомору 1932-1933 років, який тут розташовано – місце пам’яті, яке спонукає ще сильніше шанувати свій народ та наше право на життя.
В Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” щорічно проводяться лицарські фестивалі середньовічної культури “Епоха героїв”, Ніч музеїв, фестиваль казок “Гарбузова ніч”, опери open air та інші імпрези. Відбуваються українські та міжнародні волонтерські археологічні табори, проводяться наукові конференції.