Такою була тема Конгресових слухань, які відбулися 15 вересня 2023 року у місті Ужгород.
У заході під очільництвом керівника Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад В’ячеслави Негоди взяли участь голова обласної ради Віолета Лабазюк, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, обласних військових адміністрацій та обласних рад, органів місцевого самоврядування, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, проєктів міжнародної технічної допомоги та експерти.
Конгресові слухання стали майданчиком відкритого діалогу між усіма зацікавленими сторонами, залученими до розробки та реалізації нової державної регіональної політики, задля порозуміння та співпраці, у тому числі в реалізації Дорожньої карти щодо вступу України в ЄС.
Учасники слухань проаналізували два важливих аспекти, які мають вирішальне значення для майбутнього наших регіонів та країни в цілому. Зокрема, обговорили План України в рамках Інструменту ЄС для України і нові можливості для підтримки регіональної політики та розвитку. Також йшла мова про політику згуртованості регіонального розвитку під час і після війни: виклики і тренди, філософія територіально-орієнтованих державних політик, зокрема щодо актуалізації Державної та регіональних стратегій розвитку на період до 2027 року».
Присутні висловили переконання, що тема слухань є надзвичайно важливою для територіальних громад, регіонів та України в цілому. Увага була сфокусована на відновленні та розвитку регіонів за допомогою реалізації іноземних проєктів, що дасть можливість Україні якнайшвидше наблизитися для вступу до ЄС. Під час діалогу приділили увагу й ролі регіонів у процесі євроінтеграції.
Як зауважили учасники слухань, перед Україною відкриваються нові горизонти співпраці з Європейським Союзом, і це велика можливість для нашої держави. Успішне впровадження Плану України в рамках Інструменту ЄС вимагає від країни не лише уважності, але і стратегічного мислення. Разом з тим, необхідно визначити пріоритети для регіонів з метою забезпечення максимальної користі для наших громадян.
Серед ключових аспектів, які варто врахувати, присутні назвали створення конкурентоспроможного господарства – сприяння розвитку підприємництва та інновацій, привабливості областей для іноземних інвесторів; соціальний розвиток – забезпечення доступу до якісної освіти, охорони здоров’я та соціальних послуг для всіх наших громадян; охорону навколишнього середовища та підтримка малих і середніх підприємств – створення сприятливого бізнес-середовища для розвитку підприємництва в кожному з наших регіонів.
Обговорюючи політику згуртованості регіонального розвитку під час і після війни, відбувся широкий діалог щодо єдності країни, регіону, громади, що є запорукою їх стійкості. Це показала майже 10-річна неоголошена російсько-українська війна. Тому планування розвитку та витрат публічних коштів має здійснюватися з урахуванням розуміння впливу на посилення згуртованості. Варто підкреслити, що регіональний розвиток не повинен бути обмежений лише матеріальним відновленням, але також має враховувати соціальний та культурний аспекти.
Наслідки війни, на думку учасників слухань, вимагають від регіонів територіального планування, а саме створення стратегій розвитку, які забезпечать відновлення та стале покращення після відновлення миру, соціальної підтримки, культурного відродження, сільського розвитку, ефективного управління у розробці та впровадженні регіональних стратегій розвитку, які враховують потреби громад та забезпечують прозоре та відповідальне управління.
Регіони, на переконання учасників зібрання, мають великий потенціал для розвитку, і ці конгресові слухання є важливим кроком у формуванні стратегії для нашого майбутнього.
За результатами слухань буде підготовлено узагальнений документ, який буде передано до Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад для визначення остаточних рекомендацій і пропозицій, які зможуть стати підґрунтям у подальшій роботі.
Захід організували Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, Палата регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України за підтримки Швейцарсько-українського проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD.