Новий рік – одне з найулюбленіших свят усіх жителів планети. Вперше його стали відзначати мешканці Месопотамії – в день сонячного весняного рівнодення ще в третьому тисячолітті до нашої ери.
В наш час у більшості країн Новий рік настає 1 січня. Однак, не всі знають, чому саме ця дата стала початком відліку. У 46 році до нашої ери відомий римський імператор Юлій Цезар наказав створити календар, у якому рік розпочинався з 1 січня. Дата була обрана не випадково: саме в зазначеному році 1-го січня астрономічно відбувся новий місяць − вперше після зимового сонцестояння.
З плином часу змінювалися імперії та релігії, внаслідок чого впродовж століть у багатьох країнах змінювалась й дата відзначення Нового року.
В Україні традиція новорічного святкування має особливо непросту та тривалу історію: наші прадіди у різні часи святкували Новий рік і в березні, і у вересні. Саме тому в обрядах сучасних зимових свят присутні елементи хліборобської культури.
Спочатку Новий рік для наших предків був весняним святом. Його святкування співпадало з початком відродження природи та було приурочене до початку землеробських робіт. Офіційно Новий рік став відзначатися 1 березня із приходом на територію Київської Русі християнства.
У 15 столітті з прийняттям тодішньою церквою греко-візантійського обряду, Новий рік на частині нинішніх українських земель почали відзначати з 1 вересня. Саме тоді традиційним символом цього свята в Україні був «дідух», який виготовляли з першого зажинкового снопа. Гілки «дідуха» прикрашали кольоровими стрічками, паперовими чи засушеними квітами.
А ось українські землі, які входили до Великого князівства Литовського, а згодом – до Речі Посполитої, початок Нового року святкували 1 січня.
На зламі 17-18 століть відзначення Нового року на території тодішньої Київської русі, а нині України було запроваджено також з 1 січня. Дату та звичай прикрашати хвойні дерева замість “дідухів” було запозичено із країн Західної Європи.
Сьогодні Новий рік в Україні зустрічають у ніч із 31 грудня на 1 січня. Вважається, що “як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш”, тому кожен українець зустрічає його зі святою вірою у Перемогу над ворогом та надією на мирне життя на нашій українській землі.
Інформацію підготовлено на основі матеріалів з мережі Інтернет