Актуальні питання реформування районного рівня обговорюють на всеукраїнській нараді-семінарі для представників органів місцевого самоврядування

Протягом 25-26 вересня у смт Затока Одеської області проходить щорічна всеукраїнська нарада-семінар «Актуальні питання реформування районного рівня» для представників органів місцевого самоврядування районного та обласного рівнів.

Організатором наради-семінару є Українська Асоціація районних та обласних рад.

У заході бере участь голова обласної ради Михайло Загородний. Разом з представниками спільноти Асоціації у заходах також беруть участь високопосадовці центральних органів державної влади, експерти та представники міжнародних організацій.

Відкрив семінар президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Учасники наради обговорили доцільність існування районних рад і райдержадміністрацій в умовах децентралізації.

Також присутні розглянули механізми формування нових спроможних (укрупнених) районів. Говорили й про те, які матимуть повноваження виборні органи на субрегіональному рівні, а також про нормативне забезпечення децентралізації.

Під час обговорення питань порядку денного Михайло Загородний зазначив, що актуальним завданням сьогодні є розмежування повноважень між різними рівнями влади та органами місцевого самоврядування. Основними викликами процесу децентралізації залишається наближення і створення комфортних умов для надання послуг громадянам та створення робочих місць в діючих об?єднаних територіальних громадах. Окрім того, як зауважив очільник обласної ради, потрібно продовжити мораторій на продаж землі та протягом 2020 року Верховній Раді України прийняти низку законодавчих актів щодо врегулювання цього питання, враховуючи пропозиції та зауваження місцевих органів місцевого самоврядування. Що стосується реформи адміністративно-територіального устрою, то, на думку голови облради, її треба розпочинати після завершення реформи децентралізації.

За результатами роботи наради-семінару представників органів місцевого самоврядування напрацьована резолюція, де визначені засади, необхідні для функціонування місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії. Запропоновано також комплекс заходів для проведення чергових місцевих виборів на новій правовій та територіальній основі.

Як зазначив президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов, результатом реформи децентралізації в Україні має бути нова трирівнева модель місцевого самоврядування, яка відповідатиме принципам Європейської хартії місцевого  самоврядування.

«У результаті впровадження Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, засади якої відповідають вимогам Європейської хартії місцевого самоврядування, маємо отримати якісно нову модель. Кожний рівень такої моделі має бути спроможним, зі своїми повноваженнями та ресурсами для їх виконання. А саме: базовий рівень – громада, субрегіональний – районна рада та виконавчий комітет, регіональний – обласна рада та виконавчий комітет. Безумовно, держава має контролювати їх діяльність з точки зору законності прийняття рішень. З цією метою вводиться інститут префекта. Але формування такої моделі вимагає внесення  змін до Конституції України».

У Резолюції вирішено звернутися до Президента та Уряду з пропозицією внести зміни до Конституції України в частині децентралізації, необхідних для впровадження нових засад функціонування місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії. Йдеться про розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування різних рівнів, а також самоврядування та виконавчої влади. Пропонується закріпити формат адміністративно-територіального устрою громада-район-область та вилучити з конституційного регулювання місцеві державні адміністрації, запровадивши інститут префекта, а також утворити виконавчі органи при районних і обласних радах та забезпечити належні ресурси для функціонування самоврядування.

Крім того, в Резолюції зазначено, що «чергові місцеві вибори мають відбутися на реформованій правовій та територіальній основі у 2020 року, для цього має бути здійснений відповідний комплекс заходів». Мається на увазі внесення змін до Основного закону в частині децентралізації владних повноважень та схвалення закону про адміністративно-територіальний устрій. Крім того, у схваленому документі вказано на необхідність змін до виборчого законодавства, Бюджетного та Податкового кодексів, а також впровадження державного нагляду за діяльністю місцевого самоврядування.

Нагадаємо, нарада-семінар у Затоці стала традиційним заходом Асоціації, що налаштовує діалог між представниками органів місцевого самоврядування та органами державної влади. Інтерактивний формат дозволяє вирішити практичні питання та проблеми, що виникають у місцевих представників при реалізації своїх повноважень. 

попередня статтяВийшов четвертий випуск альманаху «Південний Буг»
наступна статтяДо уваги усіх зацікавлених!