Лікарняні і декретні фінансують Фондом соціального страхування України у повному обсязі, однак наявні затримки у фінансуванні

Як зазначає начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Сергій Кіндзерський: «Лише офіційне працевлаштування є підставою для фінансування Фондом соціального страхування України лікарняних, ізоляції від COVID-19, допомог по вагітності та пологах для працюючих, які тимчасово втратили працездатність. Відділення управління виплачують лікарняні та декретні у повному обсязі. Управління виконавчої дирекції Фонду  в Хмельницькій області робить все можливе, аби застраховані особи отримали допомогу якнайшвидше, однак сьогодні є затримки в строках фінансування».

Тривалість вищезазначеної затримки коливається, адже залежить від суми щоденних надходжень до бюджету Фонду соціального страхування України. На сьогодні затримка по управлінню складає понад 20 робочих днів. За оперативною інформацією протягом січня-лютого поточного року відділеннями управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області прийнято на фінансування листки непрацездатності, видані у зв’язку з хворобою (у тому числі на COVID-19), травмою, самоізоляцією або доглядом за хворою дитиною на суму 60,1 млн гривень та у зв’язку з вагітністю та пологами на суму 17,6 млн гривень.

Причини затримок у фінансуванні

  • Бюджет Фонду соціального страхування України – це частка від єдиного внеску, який щомісяця сплачує застрахована особа, або за неї сплачує роботодавець.
  • Від усієї суми зібраного ЄСВ до Фонду направляється 9,5727%.
  • По мірі сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду – і одразу направляються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат:

◦ допомог по тимчасовій непрацездатності (лікарняні);

◦ допомог по вагітності та пологах;

◦ допомог на поховання;

◦ щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві тощо.

  • Ще в листопаді 2020 року Фондом соціального страхування України фінансувались лікарняні і декретні упродовж одного робочого дня після отримання заяви-розрахунку від роботодавця (замість 10 робочих днів, визначених законодавством). Усі операції були оптимізовані та прискорені, аби в період пандемії забезпечити максимальну оперативність у наданні допомог.
  • Однак сьогодні доходів Фонду не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог і виплат. Наявна заборгованість була накопичена Фондом у грудні через різке зростання видатків.
  • Це пов’язано із додатковим навантаженням, яке Фонд соціального страхування України отримав через пандемію – суттєво зросли видатки за лікарняними, також на Фонд було покладено фінансування самоізоляції українських працівників, страхові виплати медикам тощо. Наприклад, у грудні 2020 року Фонд соціального страхування України прийняв на оплату лікарняні на суму 2,4 млрд грн – на 1,5 млрд грн більше, ніж у грудні 2019-го (0,9 млрд грн).
  • Тож попри те, що з 2021 року щомісячні надходження до бюджету Фонду покривають видатки за той же період, накопичена наприкінці минулого року заборгованість призвела до затримки у виплатах допомог.

Як пришвидшити отримання допомоги?

  • Водночас, чисельні затримки пов’язані не з різким ростом видатків через пандемію, а викликані зволіканням у подачі заяв-розрахунків.
  • Фонд здійснює фінансування на підставі отриманої від роботодавця заяви-розрахунку – саме від дати її подачі, у першу чергу, залежить дата виплати.
  • Працюючі особи не повинні втрачати зв’язок із своїм роботодавцем, бухгалтером та комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства.

Чи можна слідкувати за станом оплати лікарняного онлайн?

  • Дізнатись дату прийняття відділенням управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області заяви-розрахунку на виплату застрахованій особі коштів можна на своєму підприємстві, або у відділенні управління, де зареєстрований її роботодавець. Для цього необхідно назвати номер ідентифікаційного коду. Електронні адреси та номери гарячих ліній управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області та його відділень можна знайти на сайті: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/khm/uk/publish/article/80789.
  • Коли відома дата подачі заяви-розрахунку, слідкувати за виплатами можна онлайн у телеграм-каналі Фонду соціального страхування України: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат, за які Фондом профінансовано матеріальне забезпечення і страхові виплати. Інформація оновлюється за тегом #фінансування_оперативно.
  • Звертаємо увагу, що Фонд перераховує кошти для виплати застрахованій особі допомоги на рахунок роботодавця, який, у свою чергу, здійснює виплати своїм працівникам. Зазвичай банківські операції займають декілька робочих днів.
  • Точно дізнатись чи кошти вже перераховано роботодавцю можна за тегом #фінансування_страхувальників – інформація оновлюється у розрізі регіонів і означає, що кошти за заявами-розрахунками, поданими по наведену дату, вже знаходяться на рахунку роботодавця. Він має виплатити їх застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду соціального страхування України.
попередня статтяПроєкт «Поліцейський офіцер громади» продовжує успішно діяти на Хмельниччині
наступна статтяОперативна інформація про поширення COVID-19 в Хмельницькій області