У обласному архіві відкрито виставку, присвячену 100-річчю Української революції 1917-1921 років

Книга нашої історії має багато героїчних сторінок, але безумовно блискучою і поряд з тим трагічною сторінкою залишається Українська революція 1917-1921 років.

Минає 100 років з того буремного часу, коли 4 березня 1917 року з представників політичних, громадських і культурних організацій була утворена Українська Центральна Рада. Її головою був обраний відомий історик Михайло Грушевський. Для виконання рішень Української Центральної Ради було створено уряд – Генеральний Секретаріат на чолі з Володимиром Винниченком.

Поділля – один з найважливіших регіонів у подіях Української революції. У ці чи не найдраматичніші роки вітчизняної історії подоляни помітно відзначились у бойових діях, державотворенні та національно-культурному відродженні.

У вирі державницьких змагань понад п’ять місяців (з червня до листопада 1919 року) столицею УНР було м.Кам’янець-Подільський. Саме тут зосередилося усе урядове, політичне, дипломатичне, військове життя держави.

Виставку архівних матеріалів, присвячену 100-річчю Української національно-визвольної революції 1917-1921 років, підготувала Державна архівна служба України.

Презентація експозиції відбулася сьогодні у державному архіві області за участі голови обласної ради Михайла Загородного, голови облдержадміністрації Вадима Лозового, заступника Хмельницького міського голови Галини Мельник, керуючої справами виконавчого комітету Хмельницької міської ради Юлій Сабій, депутатів обласної та міської рад, представників 8-го окремого полку спеціального призначення Збройних сил України,  Національної академії Державної  прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, міського та обласного військкоматів, інших силових відомств.

Варто зазначити, що саме з часу Української революції починає свій відлік історія Кам’янець-Подільського державного українського університету, коли у серпні 1918 року гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про його заснування. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора, активного учасника українського державотворення Івана Огієнка. Сьогодні, саме в Державному архіві області зберігається унікальний документ – «Вітальна Грамота гетьмана України Павла Скоропадського на честь відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету 22 жовтня 1918 року».

Українська революція започаткувала процес формування модерної політичної нації та відродила традицію української державності, яка визріла у 90-х роках двадцятого століття.

24 серпня 1991 року Верховна рада України переважною більшістю голосів прийняла Акт про проголошення незалежності України. На Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року абсолютна більшість українського народу однозначно висловилася за суверенну, демократичну державу.

 «24 серпня наша країна відзначатиме 27-му річницю незалежності України.  Всі ми усвідомлюємо, що дуже важливо пам’ятати нашу багатовічну історію, а особливо  історичні сторінки останнього сторіччя,   які демонструють – лише в єдності наша сила, схід і захід разом мають бути єдині у розбудові української державності. Лише разом ми сильні і лише від нас залежить успішний розвиток держави, яка впевненим поступом іде вперед, розвивається і стверджується, як незалежна європейська держава.

попередня статтяАсоціація об’єднаних територіальних громад Хмельниччини
наступна статтяПривітання голови обласної ради Михайла Загородного з Днем Державного Прапора України