Як юні орнітологи з Голоскова птахів рятують

Цього року на Хмельниччині, як і в інших регіонах України, цей місяць дійсно підтверджує свою назву – він таки лютий і лютує люто. Але лютий своїми морозами він не лише для людей, а й для птахів. Саме зимовий холод, вітер, ожеледиця, високий сніговий покрив та лід на річках стає важким випробуванням для зимуючих птахів і робить їх беззахисними. А пташки, як і бджілки, літаючи в небесах, полях та лісах, виспівуючи, не лише радують наші очі і серця, а й приносять багато користі для людей та навколишньої природи.

Життя птахів узимку в нашому краї, коли тривалість світлового дня коротка, підпорядковане, в основному, пошукам їжі, а в таких умовах пернаті значно більше втрачають сил і енергії. Тому не завадить ще раз нагадати, що Ваша жменька зернят (соняшника чи гарбуза) допоможе пережити ці «люті» дні синицям, повзикам, а розсипане під деревом в саду просо чи пшеничне зерно – горлицям, вівсянкам, горобцям, в’юркам, зеленякам.

Універсальним кормом для зимуючих птахів є несолене сало, мерзлі яблука і розтовчені на дрібні кусочки волоські горіхи. У цю пору наші пернаті друзі, як ніколи потребують людської допомоги для виживання в такому скрутному становищі як холод і голод. А спосіб їх порятунку – простий: облаштування годівниць та  підгодівля  пернатих в зимовий період.

Отож, вихованці гуртка юних орнітологів та члени Подільського орнітологічного клубу любителів птахів «AVES», що діють на базі Голосківського ліцею Меджибізької ОТГ Хмельницького району (директор – М.П.Шкляр), як і в минулі роки, ще з грудня в рамках акції «Годівниця» проводять щоденну підгодівлю птахів, як на особистих дворах (господарствах), так і на годівницях у шкільному садку. Адже, здавна відомо: хто ситий, тому холод не страшний. Діти й дорослі охоче допомагають своїм маленьким, ослабленим морозами й холодними вітрами, пернатим друзям.

Діти не лише співчутливо і захоплено спостерігають за птахами: як вони у хурделицю, крижаний вітер, настовбурчивши туге пір’ячко, сидять, стрибають і літають у пошуках їжі…  Справжнім дарунком для птахів, у такий холодний лютий, є годівнички, на які дитяча чи доросла рука покладе жменьку зерняток, сальце, крупу,  хлібні крихти… Не так же це й складно і саме це може врятувати від голодної смерті не одну пташину, яка влітку буде радувати своїм співом, порятує наш сад, очищаючи наші дерева від різноманітних шкідників.

Крім того, юннати гуртка й члени клубу «AVES» мають доступні точки спостереження – територія біля годівниць. Саме тут юні голосківські орнітологи, практикуючись у розпізнаванні зимуючих птахів на місцевості та підгодовуючи їх на годівницях, мали гарну можливість цього зимового  року спостерігати у місцях регулярної підгодівлі за живленням 21 виду птахів:

  1. Горобець польовий (біля різних годівниць, найбільше – до 300 ос. у дворі Беринди Дарини).
  2. Горобець хатній (по 10-60 ос. на різних годівницях).
  3. Синиця велика (по 10-25 ос. на різних годівницях).
  4. Синиця блакитна (по 1-3 ос. на різних годівницях).
  5. Гаїчка болотяна (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).
  6. Повзик (щоденно 2 ос. на годівницях шкільного парку).
  7. Зеленяк (щоденно 1 самець, годівниця по вул. Перемоги).
  8. В’юрок (1 самець з’явився саме в лютому на годівницях шкільного парку).
  9. Зяблик (регулярно 1 самець на годівницях шкільного парку).
  10. Сойка (на годівницях шкільного парку+ годівниця у Шірпала Романа і Юрченко Софії).
  11. Горлиця садова (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).
  12. Дятел звичайний (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).
  13. Дятел сирійський (пара, годівниця по вул. Перемоги).
  14. Дятел малий (самка, годівниця по вул. Перемоги).
  15. Вівсянка звичайна (на різних годівницях, найбільше – до 100 ос. на годівниці по вул.Перемоги).
  16. Вівсянка білоголова (з кінця січня самка, періодично прилітає годуватись з вівсянками звичайними на годівницю по вул. Перемоги. Це перший факт перебування виду на Хмельниччині).
  17. Чикотень (годівниця по вул. Перемоги + у дворах, де є мерзлий виноград чи яблука).
  18. Дрізд чорний (годівниця по вул. Перемоги + годівниця у Шірпала Романа і Юрченко Софії).
  19. Шпак (годівниця по вул. Перемоги + у дворах, де є мерзлий виноград чи яблука).
  20. Яструб великий (самка і молодий птах регулярно полюють на горлиць біля годівниць).
  21. Яструб малий (2-3 ос. регулярно полюють у Голоскові на дрібних птахів біля різних годівниць).

Найактивнішими учасниками цьогорічної акції «Годівниця» стали юні орнітологи – ліцеїсти Мельничук Олександра, Карнаух Дмитро, Слащук Володимир, Поляк Олександр, Кислий Олексій, Пічкур Вікторія, Лахман Євгенія, Крижанівська Анна, Олійник Дмитро, Ващук Роман, Гик Роман і Гик Андрій, Прокопова Анастасія, Шірпал Роман, Беринда Дарина, Поляк Тетяна, Карнаух Тетяна, Юрченко Софія.

Часто кажуть, що моральний розвиток людини можна оцінити по її ставленню до беззахисних тварин. Безумовно, у кожного є багато різних справ, які він має вирішувати для себе, але не забуваймо і про наших крилатих друзів. Адже, підгодовуючи птахів, ми врятуємо їх від загибелі і допоможемо зустріти теплі весняні дні. А, оскільки, українці завжди характеризувалися вродженою щирістю, щедрістю і гуманністю, то для нас це не складно.

Маємо упевненість, що наші зимуючі птахи переживуть холодну зиму і її останній морозний місяць – лютий, адже ми їм у цьому всі допоможемо.

За матеріалами клубу «АVES» і гуртка юних орнітологів ХОЕНЦУМ на базі ліцею

попередня статтяВіолета Лабазюк: Влада має допомагати підприємцям Хмельниччини ставати на ноги
наступна статтяДругий енергоблок Хмельницької АЕС підключено до енергомережі