Знайомство з Хмельниччиною: Кам’янець-Подільський – перлина Поділля

Сьогодні Хмельниччина прийняла 128 000 людей, які, тікаючи від війни, знайшли тимчасові домівки в нашій області. І саме для них ми розпочинаємо знайомство з нашим Подільським краєм, краєм козацької слави та давніх українських традицій.

Кам’янець-Подільський – місто, що зберегло дух середньовіччя, при цьому стрімко розвиваючи свій туристичний потенціал. За кількістю архітектурних пам’яток Кам’янець займає третє місце в усій Україні після Львова та Києва.

Місто-фортеця, місто-легенда, “квітка на камені” — саме так з любов’ю називають Кам’янець-Подільський його жителі та численні гості. Воно багато в чому є унікальним: найвищий безопорний міст в Україні, найбільший в Європі Національний природний парк «Подільські Товтри».

Візитівкою міста є старий замок над вузьким перешийком каньйону річки Смотрич, що має 13 веж. Середньовічний замок Кам’янця-Подільського стоїть на скелястому півострові в каньйоні річки Смотрич.

Замок імовірно існував ще за часів Київської Русі, проте кам’яний замок побудували литовські князі Коріатовичі в кінці XIV століття. Спочатку це була давньоруська дерев’яна оборонна фортеця. У 15 столітті Кам’янець-Подільський був захоплений польською шляхтою і стає важливим оборонним пунктом Речі Посполитої. А дерев’яну фортецю замінили на кам’яну. У 1672 році місто Кам’янець-Подільський захопила турецька армія. З тих пір замковий міст почали називати «турецьким». В кінці XVII століття замок повернувся Польщі, а трохи пізніше під час розподілу Речі Посполитої – відійшов до Російської імперії. У Кам’янець-Подільській фортеці відбував ув’язнення ватажок селянського руху Устим Кармелюк.

Замок є  об’єктом Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”.

Територіально Заповідник охоплює історичний центр Кам’янця-Подільського – Старе місто, мис Старого замку і прилеглий каньйон р. Смотрич загальною площею 121 га, де збереглись у значній кількості визначні пам’ятки давньоруського і середньовічного часів.

Серед них є фортифікаційні укріплення, з яких найбільш відомі комплекси Старого і Нового замків; громадські та житлові будівлі, зокрема найстаріша в Україні ратуша; сакральні споруди різних народів і релігій, у тому числі незвичне поєднання християнського храму – Петропавлівського кафедрального костелу та мусульманського мінарету. З історико-архітектурною спадщиною Старого міста пов’язана діяльність багатьох видатних історичних осіб. З

Загалом, на території Заповідника розташовано 148 пам’яток архітектури національного і місцевого значення, 2 пам’ятки археології місцевого значення, 7 пам’яток історії місцевого значення, 10 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини та геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон».

 Культурний ландшафт каньйону в межах Старого міста у 2003 році Центр світової культурної спадщини ЮНЕСКО включив до попереднього списку.

Завдяки багатій природній та історико-архітектурній спадщині НІАЗ «Кам’янець» став лауреатом Всеукраїнської акції «7 чудес України».

Одночасно Старе місто є житловим районом Кам’янця-Подільського, де розташовано біля 600 будівель та проживає близько 3,5 тис. осіб та функціонують Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник і Національний природний парк «Подільські Товтри».

За останні роки Старе місто значно змінилось і покращилось, стало постійною локацією для багатьох культурних заходів і подій, а тому впізнаваним і привабливим для туристів як з України, так із-за кордону.

На території Заповідника щороку проводиться декілька фестивалів, серед яких Міжнародний фестиваль оперного мистецтва та класичної музики «Опера в мініатюрі», військово-історичний фестиваль «Остання столиця», фестиваль повітроплавання «Золота омега», фестиваль «Республіка».

​Хмельниччина має великий туристичний потенціал.

Запрошуємо усіх хмельничан та гостей нашої області ознайомитись з привабливими туристичними локаціями!

попередня статтяГромадські активісти обговорили ситуацію в країні
наступна стаття11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів