Знайомство з Хмельниччиною: Оборонний Троїцький монастир в Сатанівській Слобідці

Оборонний Троїцький монастир в Сатанівській Слобідці є чудовим доповненням до багатьох пам’яток давнього Сатанова.

На зламі XVI та XVII століть за три кілометри від Сатанова вниз за течею Збруча православними монахами було засновано оборонний Троїцький монастир. З трьох боків його оточували мури двометрової товщини заввишки до 6 метрів. З боку Збруча монастир був захищений кам’янистим крутосхилом з рукотворними печерами з боку. Можливо, попередником монастиря був печерний скит, адже в скелях навколо є багато недосліджених гротів.

Складається монастир з Троїцької монастирської церкви середини XVII ст., келій з дзвіницею того ж періоду і пізніше збудованої в’їзної брами. З 1707 по 1799 року належав греко-католицькій церкві і використовувався монахами-василіянами. Внаслідок перебудови 1744 року набув рис бароко.

Троїцька монастирська церква з п’ятикутною апсидою була побудована у 1654 році на місці старої дерев’яної. Під час перебудови монастиря у 1744 році на південній стіні з’явився сонячний годинник.

Муровані прямокутні в плані келії разом з оборонною дзвіницею та трапезною було збудовано також в середині XVII століття.

В центрі об’єму келій розміщується надбрамна башта-дзвіниця. В першому її ярусі – наскрізний прохід, перекритий напівциркульним із розпалубками склепінням. На другий ярус ведуть сходи, влаштовані в товщі стіни коридору. Третій ярус під час реставрації 1744 року було завершено профільованим карнизом із сегментними зламами в стилі бароко.

На східному фасаді першого ярусу збереглися різьблені білокам’яні капітелі пілястр у стилі ренесансу. Вони складаються з волют, іоніків і розетки.

На фасаді вежі-дзвіниці – невеличка скульптура святого Рохуса-прочанина з собакою.

В´їзну браму у стилі бароко зведено за часів перебудови монастиря в середині XVIII ст. Брама кам’яна, потинькована, двоярусна. До брами з боку монастирського двору примикала прямокутна прибудова, перекрита двосхилим дахом. Стіна проїзду у брамі також декорована пілястрами та профільованими карнизами. Другий ярус завершувався фронтоном профілю, близького до встановленого на Троїцькій церкві. Другий ярус прибудови та брами на кінець ХХ століття був у руїнах.

попередня статтяВічна пам’ять та слава Героям, які загинули за незалежність України!
наступна статтяОб´єднуємо зусилля задля допомоги внутрішньо переміщеним особам