Знайомство з Хмельниччиною: Старокостянтинів – місто волинського князя Костянтина-Василя Острозького

Перше, що бачиш, коли під´їжджаєш до Старокостянтинова з боку Хмельницького – це просторі водні плеса та височезну старовинну вежу. Саме там – історичне ядро міста, яке має давню і славну історію.

Мальовниче місто Старокостянтинів оточене трьома річками: Случ, Ікопоть та Шахівка.

Тут можна прогулятися по тінистих алеях, відвідати цікаві місця і просто добре провести час, насолоджуючись прекрасними пейзажами та отримати  колосальне задоволення.

Виник Старокостянтинів на історико-географічному кордоні Поділля та Волині, у надзвичайно важливій у стратегічному плані місцевості. Тут перетиналися торговельні биті та водні шляхи, а також проходив горезвісний Чорний шлях, яким татари здійснювали свої грабіжницькі походи. Тому й місто здавна мало найголовнішу функцію – оборонну.

Сама назва говорить про те, що його історія тісно пов´язана з родиною видатного волинського князя Костянтина-Василя Острозького. У першій половині XVI століття київський воєвода, князь Костянтин-Василь Острозький шукає місце для своєї нової резиденції, гідної свого становища. Вибір припав на село Коліщинці, за які князь несподівано заплатив ціну у сотню разів вищу, ніж могло коштувати звичайне село. Справа в тому, що Острозький купував не просто село, а колишнє місто – нехай занедбане, але зі славною історією. Археологи сьогодення впевнені, що саме на місці Коліщинець, при злитті Ікопоті зі Случем, було давнє болохівське місто Кобудь, на городищі якого у 1561 році князь почав мурувати замок та «садити місто». Того ж року для ще не розбудованого міста Острозький одержав грамоту на Магдебурзьке право. Через десяток років княжий посад із замком-фортецею, оточений ровом і валом, був готовий. Поруч виросли квартали з цехами, майстернями ремісників, крамницями торговців, ярмарками і торгами. Назвали місто Костянтинів – за ім´ям власника та будівника замку. Старим же Костянтином став називатися після 1600 року, коли Острозькі одержали привілей на заснування ще одного  Костянтинова на Південному Бузі (це місто стало Новим – нині село Новокостянтинів).

Після смерті князя Костянтина-Василя Острозького (1608 рік) Старокостянтинів був поділений між його синами Янушем та Олександром. Олександр отримав замок, Януш – місто.

Донині збереглися замок Острозьких, оборонна вежа з прибудованим монастирем – саме вони є найціннішими пам´ятками минулого.

Замок Острозьких, крім того, що тісно пов´язаний з князями Острозькими, має багату історію. Він від 1575 по 1624 рік витримав сім нападів татар, про що з гордістю згадує Острозький літопис. Замок брали в облогу 1648 року козаки Максима Кривоноса, завойовував 1651 року Богдан Хмельницький, знову брав в облогу 1659 року гетьман Іван Виговський, 1669 року тут стояв гетьман Петро Дорошенко.

Сучасний Старокостянтинів багатий пам’ятками. В першу чергу обов’язково варто відвідати величний замок Острозьких 1561-1571 років. Ця фортифікаційна споруда витримала облогу 30-тисячної армії татарської орди. В комплекс входять вежа, княжий палац, підвали і церква.

На сьогоднішній день в замку відкрито історику-культурний музей «Старий Константинів». Символом цього дивного міста є величезна сторожова вежа 1572 року. Неможливо не помітити і п’ятиповерхову будівлю – водяний млин, яка була побудована в 1905 році. Це один з найяскравіших пам’яток архітектури в стилі модерн. Зразком пізнього бароко в місті є костел Іоанна Хрестителя 1754 року.

Не менш прекрасним культовою спорудою вважається і церква Різдва Пресвятої Богородиці 1807 року. Особливе місце серед сакральних пам’яток займає Троїцька церква, яка знаходиться на території замкового комплексу. Саме цю споруду першим було побудовано при будівництві міста.

Обов’язково варто прогулятися по набережній, яку прикрашають різноманітні скульптури казкових героїв.

попередня стаття18 вересня – День працівників лісу
наступна статтяВсеукраїнський конкурс журналістських робіт 2022 року: 30 вересня завершується прийом заявок