Зимовий облік птахів Побужжя та спостереження за ними у січні юних орнітологів Голосківського ліцею

Великий зимовий облік птахів, який започаткували в останній січневий тиждень орнітологи США і іноді називають Різдвяним (Christmas Bird Count), є наймасовішим заходом з вивчення птахів у всьому світі. Особливої популярності він набув у юних орнітологів України й Хмельниччини зокрема, які щорічно активно долучаються до проведення заходів Всеукраїнської природоохоронно-пропагандистської акції «Великий зимовий облік птахів».

Яскравий цьому приклад – діяльність Подільського орнітологічного клубу «АVES» та гуртків юних орнітологів Хмельницького ОЕНЦУМ на базі Голосківського ліцею Меджибізької ОТГ (директор – М.П.Шкляр) під керівництвом відомого подільського орнітолога й педагога-натураліста, Відмінника освіти України, вчителя хімії Володимира Олександровича Новака, вихованці якого щорічно виготовляють годівниці і підготовують зимуючих птахів, старанно ведуть за ними відповідні спостереження та обліковують їх.

Верхнє Побужжя. Летичівщина. Спостерігаючи за погодою і птахами та обліковуючи їх, юні голосківські орнітологи В.О.Новака зафіксували, що найбільш контрастний тиждень цьогорічної зими 17-24 січня розпочався сильними морозами, до -20 градусів Цельсія, суцільним сніговим покривом до 5 см і сонячною безвітряною погодою (мороз і сонце – красива зима), а закінчився – температурою +3 (навіть вночі), низькою суцільною хмарністю, високою вологістю і повною відсутністю снігу.

 За таких умов русло Бугу на Летичівщині залишалось незамерзлим лише в селі Голоскові на ділянці потужних джерел та біля мосту поблизу села Русанівці.

Як показали спостереження в ці дні, на полях, у тих місцях, де ще у грудні тримались зграї в’юркових по кілька сотень особин, нині – одиниці птахів. Зрідка можна лише побачити поодиноких канюків звичайних чи зимняків, які полювали на мишей, або невеличкі зграйки коноплянок чи вівсянок звичайних, що перелітали з поля у село. З рідкісних видів трапився рогатий жайворонок, пролітна зграйка якою з 12 особин кочувала на захід.

А Голосківські джерела продовжували природну «операцію» з порятунку навколоводних та інших птахів. Кількість птахів тут стала ще більшою, ніж в грудні: появилась сіра чапля, (а на Бузі, ближче до Русановець, – чепури великі), крижнів зібралось до 70 особин, чирянок малих (тільки самці) – 2 (раніше – було їх 3, очевидно, одного таки зловив великий яструб), пірникіз малих – вже 7, рибалочок – 2-3, пастушок (так і тримається поблизу джерела №5), дятлів звичайних – пара, жовн сивих – 1-2, чорних дроздів – 1-2,  кілька вівсянок очеретяних і звичайних, вільшанок – 2-3, волових очок – 3-4, синиць довгохвостих – до 10, снігурів – до 5 та чимало більш звичайних зимуючих видів. Продовжують тут відпочивати на вербах і, за нагоди, полювати на живність канюк звичайний (їх вже 2), яструби великий і малий. Саме взимку в таких доступних місцях юним орнітологам гуртка й Подільського орнітологічного клубу «AVES» під керівництвом В.О.Новака зручно набувати навичок розпізнавання птахів та вміло вибирати місце для спостереження.

На шкільному кутку села на годівницях ліцею і місцевих любителів птахів разом з домашньою птицею продовжує щодня годуватись до 300 польових горобців, до 100 хатніх горобців, пара сирійських дятлів, самець дятла звичайного, дятел малий, 1-3 синиці блакитні, зеленяк. Побільшало вівсянок звичайних: до 45-50, великих синиць – до 25-30, а горлиць – зменшилось до 11, оскільки великі яструби продовжують їх відловлювати. Вдалось спостерігати одночасне полювання самки і молодого великого яструба на горлиць. Заклопотані полюванням яструби не звертали уваги на юних спостерігачів, хоча літали і робили заходи на горлиць в 4-5 м від них, допоки ті не кинули у їх сторону сніжкою. Крім того, щодня прилітають полювати на горобців 1-2 малих яструби, а ці ще менш лякливі за великих яструбів.

До годівниць у шкільному парку прилітали до 30 синиць великих, до 10 горобців польових і вівсянок звичайних, кілька горобців хатніх, поодинці – синиця блакитна, гаїчка болотяна, повзик, дятел звичайний і самець зяблика. На ялинах і туях годувалось до 10 чижів, поодинокі снігурі, підкоришник.

У селі появились шпаки (понад 30 особин). Вони разом з чикотнями (їх до 150 особин) годуються у дворах, де лишився мерзлий виноград або яблука. У місця днювання на туях продовжують триматися 6 сов вухатих.

Зима минула свій екватор, про що свідчать перші спроби весняних пісень синиці великої, повзика і шлюбний «дріб» дятла сирійського.

Цікаво, що ж нового й цікавого принесе цьогорічний лютий допитливим та спостережливим юним орнітологам Подільського орнітологічного клубу «АVES» та їх гуртка юних орнітологів?…

                                                                      За матеріалами Хмельницького ОЕНЦУМ

попередня статтяТОП-10 вакансій від Хмельницької обласної служби зайнятості
наступна статтяПрофільна депутатська комісія розглянула низку актуальних питань