4 квітня – 75-а річниця визволення Хмельниччини від нацистських загарбників

75 років тому, 4 квітня, від нацистських окупантів було звільнено останнє село Хмельниччини. В окупаційній неволі область перебувала два роки та майже 9 місяців, від 29 червня 1941 року до 4 квітня 1944 року – 1011 днів і ночей.

З нагоди визволення Хмельницької області від нацистських окупантів сьогодні за участю голови обласної ради Михайла Загородного, заступника голови облради Валерія Лескова, заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Оксани Самойлюк, керуючої справами виконавчого комітету Хмельницької міської ради Юлії Сабій, секретаря Хмельниької міської ради Михайла Кривака, ветеранів Другої світової війни, депутатів обласної та міської рад, представників управлінь та організацій міста й області та громадськості відбулося покладання вінків та квітів до Меморіалу Слави.

Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять, полеглих на фронтах воїнів, закатованих у фашистських концтаборах та знищених безневинно мирних українців.

Подоляни відіграли важливу роль у розгромі фашистських загарбників. У боротьбу проти окупантів вступили понад 20 тисяч партизан, 37 партизанських загонів, об’єднаних у 5 партизанських з’єднань, 140 підпільних груп.

94 дні війська Першого Українського фронту у важких боях звільняли наш край від нацистських окупантів.

За час свого кривавого панування фашисти спалили та знищили 27 сіл, розстріляли і закатували 477 тисяч 698 мирних громадян і військовополонених.

Визволення області розпочалося зі звільнення с. Ганнопіль Славутського району 1 січня 1944 року. А 4 квітня 1944 року війська Червоної Армії повністю очистили Хмельниччину  від нацистсько-фашистських загарбників, звільнивши с. Жванець Кам’янець-Подільського району.

Загалом визволення області тривало 95 днів.

На гранітних плитах Меморіалу Слави викарбувано перелік усіх 80 військових частин і з’єднань, які звільняли Хмельницьку область.

Майже чверть мільйона подолян взяло участь у Другій світовій війні, з яких 115 тисяч загинули. На могилах полеглих встановлено 972 пам’ятники і 30 пам’ятних стел.

попередня статтяХмельницький обласний художній музей запрошує
наступна статтяХмельниччина завершила Всеукраїнську естафету пам’яті «Слава визволителям України»