Обласна рада на діалозі з громадами. 17 травня голова обласної ради Віолета Лабазюк здійснила робочу поїздку у Новодунаєвецьку, Дунаєвецьку та Новоушицьку територіальні громади. У зустрічах взяли участь заступник керівника виконавчого апарату, депутат обласної ради Тетяна Зеленко, депутати обласної ради Валентина Гладій та Уляна Ткаченко.
Мета цих зустрічей, в першу чергу, – це комунікація з керівництвом громад, депутатами та старостами. Для голови обласної ради дуже важливо почути з перших уст про нагальні проблеми, які зараз хвилюють мешканців та спільно змісцевим керівництвом працювати над їх вирішенням.
“Обласна рада готова співпрацювати з усіма, хто прагнеконструктивної роботи та має слушні пропозиції щодо дій, спрямованих на підвищення рівня розвитку нашої області, – запевнила Віолета Лабазюк присутніх на зустрічі. – Тільки спільними зусиллями, відкинувши усі політичні та особисті амбіції ми зможемо працювати для людей та спрямувати певний фінансовий ресурс обласного бюджету на вирішення найболючіших проблем наших громад”.
Під час візиту у Новодунаєвецьку селищну тергромаду Віолета Лабазюк зустрілася з керівництвом, депутатам та старостами.До громади, яка була створена у 2015 році, увійшло 18 населених пунктів, де проживає понад 10 тисяч населення. З початку існування на розвиток населених пунктів громади спрямовано значну суму коштів державної субвенції, обласного та місцевого бюджетів.
Разом з тим, за словами селищного голови Антона Камінського, багато проблем залишаються невирішеними через недостатній фінансовий ресурс: будівництво очисних споруд для селища Дунаївці, необхідність побудови мосту через залізницю, яка розділяє селище.
Одним із невідкладних питань була реконструкція водогону в с. Томашівка (3 черга), але за сприяння обласної ради на реалізацію даного проекту з обласного бюджету спрямовано понад один мільйон гривень. Однак, будівництво у населених пунктах водогонів і надалі залишається проблем питанням.
Віолета Лабазюк запевнила, що регіональна програма “Питна вода Хмельниччини”, яку прийнято на четвертій сесії обласної ради, допоможе поступово вирішити таку болючу для населення області проблему.
Учасники зустрічі, переконавшись у реальній допомозі та підтримці з боку обласної ради, озвучували й інші невирішені питання, а саме: ремонт доріг, закупівля медичного транспорту та обладнання для закладів охорони здоров’я, закупівля шкільних автобусів, запровадження роздільного збирання сміття та закупівлю контейнерів для населених пунктів і навчальних закладів громади тощо.
Голова ради, в свою чергу, зауважила, що окрім фінансового ресурсу обласного бюджету та коштів Державного фонду регіонального розвитку, варто залучати додаткові джерела фінансування, зокрема керівники бюджетоутворюючих підприємств, розташованих в громаді повинні брати активну участь у розвитку територій.
Своїм досвідом залучення грантових коштів на розвиток громади поділилася під час зустрічі Веліна Заяць, міський голова однієї з найбільших громад держави. На сьогодні тергромада налічує 51 населений пункт і за п’ять років функціонування має чимало здобутків.
Зокрема, це отримання у рамках Програми Рада Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» гранту на реалізацію проекту «Формування ефективних добровільних пожежних дружин та створення розвинутої мережі місцевої пожежної охорони в населених пунктах на умовах міжмуніципального співробітництва».
За сприяння Шведсько-українського проекту з питань децентралізації SKL International в громаді створено веб-платформу «Центр зі збору, систематизації і поширення кращих практик з управління освітою в громадах». У рамках Програми EGAP Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC), Фонд Східна Європа, Фонд Innovabridge громада є учасником компоненту Програми «Е-демократія», а саме першої національної платформи е-демократії E-DEM (e-dem.ua), в рамках якого впроваджено е-сервіси «Громадський бюджет», «Відкрите місто», «Єдина система місцевих петицій» тощо.
За словами Веліни Заяць, бюджет громади на 2021 рік складає понад 270 млн. грн, втім фінансового ресурсу не завжди вистачає для реалізації усіх задуманих проектів. Тому підтримки громада чекає від обласного бюджету.
Те, що проблемні питання в громадах подібні, можна було переконатись під час наступної зустрічі в Новоушицькій селищній громаді.
Найболючіше тут – стан місцевих автодоріг. І хоч вдале географічне розташування громади на півдні області сприяє активному розвитку туристичної привабливості регіону, однак неналежна якість дорожнього покриття між населеними пунктами не дає можливості використовувати дані переваги на повну потужність.
За словами селищного голови Анатолія Олійника, бюджет громади не в змозі одноосібно вирішити цю проблему. Крім того, як в попередніх зустрічах, голові обласної ради було озвучено проблеми у сферах охорони здоров’я, освіти і культури.
Віолета Лабазюк зауважила, що готова спільно з депутатським корпусом, головами територіальних громад відшуковувати шляхи вирішення нагальних проблем громад та сприяти у спрямуванні їм додаткового фінансового ресурсу.
Впродовж місяця голова ради планує провести ряд робочих зустрічей у територіальних громадах області.