На Ізяславщині відкрили монумент жервам Голокосту

11 вересня на Хмельниччині  відкрили монумент жертвам Голокосту на місці масового вбивства  євреїв у лісі по дорозі від міста Iзяслав до села Білеве.  Цей меморіал є другим у черзі монументів, що фінансуються розташованим у США Фондом Цаля Каплуна (TKF) з метою шанування жертв Голокосту та забезпечення того, що жахи Голокосту не забуватимуться.

У меморіальному заході взяли участь заступник голови обласної ради Валерій Лесков, керівництво району, представники ряду дипломатичних представництв іноземних держав в Україні, лідери значних єврейських організацій України, равини численних конгрегацій.

“Пам’ять знову повертає нас у минувшину, аби вшанувати жертв Другої світової війни. Як бачимо, не минули ті страшні події і Хмельниччини та Ізяславщини зокрема. У жахливі роки Голокосту, нацистська окупаційна влада знищила в Україні понад півтора мільйони євреїв, ромів, а також українців та поляків зі змішаних родин, які не хотіли залишати рідних єврейського походження й ішли за ними у гетто, а звідти на страту. Історія переслідування євреїв під час Другої світової війни показує: влада залякала суспільство і наказувала вбивати людей через їхнє «неправильне» народження», – наголосив під час виступу на заході Валерій Лесков. – Знання про причини й наслідки «Великої катастрофи» для сучасної України вкрай актуальні, оскільки нині в анексованому Росією Криму та на окупованих територіях Донбасу людей карають за національною ознакою, як це було у роки Другої світової війни. Військовий конфлікт з Росією на сході, анексія Криму – це наслідки того, що люди не вивчили уроку, що людям малювали картину Другої світової війни тільки з одного боку, в тому числі й історію Голокосту.  Ми маємо чесно визнати: Голокост – це історія сусідів, коли люди мали щодня робити вибір, хоча вибору не було, коли тоталітарна влада все зверху донизу контролювала, коли люди були залякані.  Пам’ять про Голокост, як і про інші трагедії, які спіткали Україну в минулому сторіччі, має бути дієвою. Ще живі ті, хто пам’ятає ті часи, і ще можна розшукати братські могили загиблих і у час Голодомору, і у воєнні лихоліття, і у роки Голокосту.  Нехай ніколи більше не повторюються ці жахливі сторінки нашої історії.  Вічна память загиблим”.

З метою вшанування жертв Холокосту та забезпечення того, щоб його жахи ніколи не забувалися, Фонд Цаля Каплуна, який розташований у Сполучених Штатах Америки, зініціював зведення у місцях масових поховань жертв Холокосту в Україні монументів пам’яті. Саме відкриття першого такого монументу 25 жовтня минулого року поблизу села Сошне на території Ізяславського району і започаткувало його практичну реалізацію.

В середу, 11 вересня цього року, в урочищі «Облоги» на південній околиці міста Ізяслав, де 30 серпня 1941 року в роки окупації нацистськими загарбниками було закатовано понад тисячу  громадян єврейської національності, відбулось відкриття другого пам’ятного знаку.

Час відкриття цього монументу припадає на місяць ЕЛУЛ, останній місяць єврейського календаря. Це час самоаналізу та підведення підсумків, час щоб осмислити зроблені вчинки та оцінити духовний ріст, що відбувся впродовж року. Час для підготовки до прийдешніх  Днів трепету – Рош-Ашана (Новий рік) та  Йом-Кіпур (День спокути).

У своєму звернені до присутніх представник Фонду Іосиф Менакер сказав: «Сьогодні від імені TKF – благодійної організації, розташованої в Нью-Йорку, я маю честь відкрити монумент, присвячений понад тисячі євреїв, убитих в 1941 році на цьому місці. Цих людей було убито тільки через те, що вони були євреями. Важливість цього монумента і багатьох інших монументів Холокосту, які були і будуть зведені на місці більш ніж 1000 місць розстрілів євреїв на Україні, полягає не лише в увічненні пам’яті загиблих, але і в недопущенні повторення подібної жахливої трагедії в майбутньому. Причому не лише відносно євреїв, але і будь-якої іншої нації, народності або індивідуальної приналежності. Робота із створення і втілення цього монумента стала реальністю завдяки численним пожертвуванням і самовідданій роботі багатьох волонтерів».

Звернувся до присутніх і латвійський скульптор, автор пам’ятного знаку Глєб Пантєлєєв: “Скульптура є спробою висловити конфлікт хаосу та гармонії, а гармонія – це праця та зусилля. Нижча, грубо просвердлена частина обеліску розташована у зоні хаосу. Верхня ж символізує гармонію та перемогу розуму.”

Під час меморіального заходу його учасники згадали тих, хто рятував євреїв від нацистів. Це окремою сторінкою записано в історії Холокосту. Національний інститут пам’яті Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем” у 1953 році затвердив критерії для отримання почесного звання «Праведник народів світу». Як правило, це цивільні беззбройні жителі окупованих територій: люди похилого віку, діти, жінки. Часто євреїв переховували великі сім’ї. Серед тих, хто отримав звання «Праведник народів світу»  українці, росіяни, поляки, білоруси, татари, вірмени, греки й німці.

У цьому переліку є і представники Ізяславщини: Фінкель (Якубовська) Марія, Кроповенський Михайло, Свешникова Євгенія, Корнелюк Іван, Коренлюк Ганна, Корнелюк Георгій, Радаєва (Корнелюк) Галина,  Моісєєв Іван, Зубрицька Наталія, Демус Броніслава, Никитенок (Демус) Галина, Соловйова Домінікія.

В народі кажуть – людина живе доти, доки про неї пам’ятають – нехай же наша пам’ять про жертв Другої світової війни, про жертви Холокосту буде вічною. Усі присутні вшанувати їх світлу пам’ять хвилиною мовчання.

За всіма відомими та невідомими безневинними жертвами Холокосту була виголошена поминальна молитва. Її здійснив головний рабин міста Хмельницький Йосиф Тейтельбаум.

На знак вшанування пам’яті усіх жертв Другої світової війни та жертв Холокосту до меморіалу було покладено квіти.

12 вересня 2019 року, о 10.00 в приміщенні Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею відбудеться церемонія підписання Меморандуму про співпрацю Фонду Цаля Каплуна (США) із Ізяславською районною державною адміністрацією, Ізяславською районною радою, Ізяславською міською радою.

За матеріалами Ізяславської  райдержадміністрації

 

попередня статтяДепутати аналізують проекти рішень чергової сесії
наступна статтяХмельниччина – у п’ятірці регіонів-лідерів за даними моніторингу Мінрегіону