Староушицькі юннати і школярі рятують зимуючих лебедів

Щороку в зимову пору в юних природолюбів Наддністрянщини і їх педагогів постає проблема – як допомогти одинокому лебедю чи зграї лебедів, що залишились зимувати у водно-болотному угідді «Бакотська затока» Національного природного парку «Подільські Товтри». У цей час дбають про пернатих красенів, що потрапили у зимовий полон, вихованці гуртка юних екологів комунального закладу обласної ради – Хмельницького ОЕНЦУМ, що діє на базі Староушицької спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району, які разом зі своїм керівником – вчителем біології Мариною Василівною Юрченко в усі періоди року активно займаються еколого-натуралістичною, природоохоронною і дослідницькою роботою під патронатом науковців.

З метою донесення екологічних проблем рідного краю до місцевого населення, залучення школярів до агітаційно-пропагандистської роботи, виховання у них почуття любові до природи та усвідомлення необхідності бережливого ставлення до її флори і фауни, староушицькі юннати і школярі під керівництвом своїх педагогів створили екологічну агітбригаду «Екосвіт», природоохоронна діяльність якої позитивно впливає на формування у юних мешканців краю природоохоронного світогляду, високої екологічної свідомості, почуття любові до природи і розуміння її потреби у захисті та збереженні як сьогодні так і задля майбутнього.

Юні староушицькі природолюби живуть неподалік затоки, під водами якої затоплені літописна Бакота й Стара Ушиця з квітучими колись селами Дністра, і вважають своїм обов’язком не лише вивчати, а й оберігати природу рідного наддністрянського краю. Саме тому вони постійно долучаються до цієї благородної справи у скрутний для птахів час, організовуючи екологічні, природоохоронні екскурсії до Бакотської затоки з метою підгодовування лебедів-шипунів, які тут зимують. Такі еколого-краєзнавчі екскурсії дуже подобаються місцевим школярам, адже вони мають змогу не лише помилуватись білокрилими красенями, а й власноруч погодувати їх, погладити пернаті тіла, пофотографуватись з ними на добру згадку.

Юннати не пропускають час, коли ополонки водойми взимку замерзають, а їжею в потрібній кількості забезпечити себе самостійно лебеді вже не можуть. В зимовий період лебеді-шипуни концентруються на незамерзаючих водних ділянках території затоки, де вони тепер традиційно залишаються на зимівлю. Коли настають особливо сильні морози, птахи збиваються в зграї з великою чисельністю, і такі водойми уже не можуть їх прогодувати. В цей час вони гостро потребують допомоги від людей.

Юні природолюби добре знають, що орнітологи не рекомендують підгодовувати водоплавних птахів у теплі пори року, оскільки вони легко звикають до неприродної їжі і є небезпека, що потім не зможуть самостійно здобувати їжу, особливо – в період зими. Однак, у період сильних морозів допомога свідомих людей і староушицьких школярів вкрай необхідна і тоді найкращим кормом для підгодівлі зимуючих лебедів стає звичайний батон або білий хліб, каші, особливо картопляні та пшоняні, розмочене зерно.

А от чорним хлібом вони птахів не підгодовують бо добре знають, що він шкідливий для їх травної системи.

Звичайно місцеві школярі-природолюби не дадуть пропасти цим крилатим красеням, забезпечуючи їм постійну підгодівлю.

Але, все ж таки лебеді-шипуни, що мешкають на водному плесі Бакотської затоки, потребують захисту всієї громади. Саме тому юні природолюби звертаються до всіх, кому не байдужа доля цих благородних птахів – відвідуйте красенів-лебедів і допомагайте їм з кормами, адже для них кожен зимовий день є справжнім і часто нестерпним випробуванням.

         Лариса Левко, вчитель Староушицької СЗОШ І-ІІІ ступенів

попередня статтяНавчальний семінар щодо е-декларування
наступна статтяФахівців в органи місцевого самоврядування відбиратимуть за конкурсом, — Геннадій Зубко