“Світотворення від Марії”: у Хмельницькому відбулася Всеукраїнська конференція

Сьогодні на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії відбулася Всеукраїнська літературно-мистецька конференція на тему: “Космос української культури: феномен Марії Приймаченко”.

У заході взяла участь заступник керівника апарату обласної ради Тетяна Зеленко, депутати обласної ради, керівники обласних комунальних установ культури, громадські діячі, викладачі та студенти згаданої академії.

Відкрила конференцію відома українська журналістка, письменниця, громадська діячка, мистецтвознавиця та етнографка Людмила Лисенко. Пані Людмила презентувала власний доробок – об’ємну трилогію про життєвий та творчий шлях геніальної української мисткині Марії Приймаченко під назвою “Світотворення від Марії”.

Тетяна Зеленко  від імені голови обласної ради Віолети Лабазюк, депутатського корпусу обласної ради та від себе особисто привітала учасників конференції.

“Марія Приймаченко відкрила нову сторінку самобутнього мистецтва світової культури, – зазначила Тетяна Іванівна. – Переконана, що всі, хто знає Марію Приймаченко, не залишаються байдужими до її творчості”.

Тетяна Зеленко підкреслила, що творчість Марії Приймаченко дійсно співзвучна зі словом “космос”. Вона подякувала Людмилі Лисенко за створення надзвичайної книги, яка популяризує унікальну спадщину видатної, всесвітньо відомої української художниці. Також Тетяна Іванівна висловила вдячність керівництву гуманітарно-педагогічної академії  за організацію конференції на високому рівні.

Довідково. Марія Приймаченко народилася, виросла і провела все життя у селі Болотня Київської області у творчій сім’ї селян. Через хворобу дівчина не могла працювати, тому в юному віці багато часу приділяла мистецтву. ЇЇ перші живописні роботи: “Бичок на прогулянці”, “Синій лев”, “Рябий звір”, “Червоні ягідки”. Зображення звіриного світу вирізняється фантастичними, казковими, фольклорними мотивами.

У 30-х роках минулого століття мисткиня закінчила Школу народних майстрів у Києві. 1936 рік став знаковим у кар’єрі художниці: всеукраїнська виставка народного мистецтва, де експонували її “Звірів з Болотні”, зробила Марію відомою. Їй присудили диплом I ступеня. Незабаром роботи художниці з’явилися на Всесоюзній виставці, а 1937 року — на Міжнародній виставці в Парижі. А потім вже й у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Виходили статті в періодиці, журналах. Музеї почали купувати роботи художниці. Відомий художник Марк Шагал так захопився її творчістю, що сам почав малювати дивних істот, схожих на звірів, зображених Марією.

Роботи Марії зачаровують неймовірно доброю фантазією, своєрідним колоритом і таємничою майстерністю. За роки натхненної праці класик сучасного українського народного малярства Марія Примаченко створила сотні художніх робіт.
попередня статтяРобота без бар’єрів: компенсацію за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю можна отримати через Дія
наступна статтяВічна пам’ять та слава Героям, які загинули за незалежність України!