Знайомство з Хмельниччиною: Головчинецький монастир

Головчинецький Свято-Преображенський жіночий монастир знаходиться поблизу села Головчинці Меджибізької  громади, за 42 км від Хмельницького.

За переказами, у XVI столітті ченці-пустельники, зупинившись на березі Південного Бугу, побудували землянки і маленьку дерев’яну церкву та почали своє чернецьке життя і служіння. Перекази підтверджують й перші документальні свідчення про Головчинецький православний монастир, які датуються 1540 роком.

Подальша історія підготувала монастиреві чимало випробувань. Спочатку – польська унія, у роки якої монастирем володіли базиліани. Потім, наприкінці XVIII століття, обитель постраждала від пожежі. Але незабаром відродилася, й від 1795 року тут остаточно затвердилося православ’я. Наступне XIX століття стало золотим століттям монастиря: зводилися храми, господарські будівлі, розширювалися земельні володіння.

У 1888 році монастир став жіночим, того ж року була споруджена Свято-Преображенська церква. Через двадцять років в розпорядженні монастиря було три храми, господарські будівлі, маслобойня, стайня. Працював навіть невеличкий цегельний завод. Жили тоді у стінах монастиря 10 черниць і 96 послушниць.

Встановлення радянської влади ледь не призвело до загибелі святині. З 1923 року обитель  почали знищувати – висадили у повітря храм Миколи Чудотворця і сорокаметрову дзвіницю, а у будівлях, що залишилися, розмістили інтернат для дітей-сиріт.

Лише в 1996 році церкві передали частину землі та споруд, що колись належали Свято-Преображенському монастирю. Так почалося його відродження. У 1999 році монастир знову почав діяти як жіночий.

У головному храмі монастиря зберігається відома і шанована православним світом стародавня ікона Святого Преподобного Онуфрія Великого. Дивом уціліло й дерев’яне розп’яття, виготовлене в 1908 році на святій горі Афон.

Поруч із монастирем є джерело Святого Онуфрія. Відповідно до легенди, дуже давно одному ченцеві-пустельникові під час молитви з’явився святий Онуфрій із пророцтвом про те, що відтепер на цьому місці буде джерело, яке подарує людям Боже благословення. Здавна сюди приїзджають люди  в надії на зцілення.

Інформація та фото з Інтернет-джерел

попередня статтяУ Вашингтоні відбувся 18-й Український молитовний сніданок
наступна статтяВіолета Лабазюк взяла участь у гала-заході підтримки України «Разом – до Перемоги»