Підвищення енергоефективності є гарантією забезпечення енергетичної незалежності

Україна є однією з енергозалежних країн Європи. І причиною цьому є неефективне використання енергоресурсів, що загрожує національним інтересам та безпеці нашої держави. Саме тому вирішення питань енергозбереження та енергоефективності є одним з першочергових в умовах енергетичної кризи в країні.

Про підвищення енергоефективності, зокрема в Хмельницькій області, говорили сьогодні під час організованого обласною радою, облдержадміністрацією спільно з Агенцією регіонального розвитку Хмельницької області форуму «Енергоефективність – запорука енергетичної незалежності, креативні ідеї та фахові рішення», який відбувся у приміщенні сесійної зали Будинку рад.

Вітаючи учасників форуму, голова обласної ради Михайло Загородний зазначив, що енергоефективність та енергозбереження є одними з фундаментальних пріоритетів проекту Стратегії розвитку Хмельницької області на 2021-2027 роки.

«Усвідомивши важливість, за останні роки, проблему енергозбереження та енергоефективності, все більша увага під час проектування будівництва об?єктів, проведення модернізаційних, ремонтних робіт та реконструкцій приділяється утепленню приміщень, надається перевага встановленню енергоефективних опалювальних котлів. Таким чином, вчимося раціонально використовувати та економити фінансовий ресурс місцевих бюджетів», – зазначив Михайло Васильович. Очільник облради висловив переконання, що  форум дасть змогу його учасникам – представникам об?єднаних територіальних громад, обласних комунальних закладів – отримати узагальнюючу корисну інформацію щодо отримання грантових коштів різноманітних міжнародних проектів, які працюють в Україні, та в подальшому ефективно залучати грантові ресурси до використання на теренах Хмельниччини.

Під час форуму були представлені кращі креативні інновації з енергоефективності у житлово-комунальному господарстві, діяльність фонду енергоефективності в Україні, міжнародні програми підтримки енергоефективних проектів (НЕФКО, ЄБРР IQ energy, GIZ), огляд місцевих програм підтримки з енергомодернізації, можливості впровадження сталих енергоефективних рішень в ОСББ та проведення енергетичних аудитів.

Так, директор Фонду енергоефективності Юлія Головатюк-Унгуряну розповіла, що Фонд – єдина в Україні державна установа, створена урядом України з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі. Фонд енергоефективності надає не лише фінансову, а й технічну підтримку в напрямку зменшення енергоспоживання у житловому секторі. За словами Юлії Головатюк-Унгуряну, установа надає підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) для впровадження енергоефективних заходів шляхом надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень з врахуванням кращих європейських практик з термомодернізації будівель. Зокрема, Юлії Головатюк-Унгуряну детально зупинилася на ключових принципах програми часткового відшкодування вартості заходів з енергоефективності «Енергоефективний дім». Презентація.

Інвестиційний радник представництва НЕФКО в Україні, який активно реалізує широкий спектр проектів у нашій державі більше 15 років,  Ірина Федоренко виступила із презентацією «Енергоефективність: програми, проекти та досвід Північної Екологічної Фінансової Корпорації НЕФКО». Зокрема, Ірина Федоренко детально розповіла про такі програми як «Чисте виробництво», «Програми для комунального сектору», «програма для сектору теплопостачання ДемоУкраїна», а також зупинилась на Типових проектах НЕФКО у рамках Інвестиційного Фонду. Презентація.

Про інвестиційні можливості Програми ЄБРР IQ energy – стимулювання інвестицій у підвищення енергоефективності житла українців розповів заступник директора програми Володимир Шимкін. Доповідач зазначив, що проект спрямований на фінансування для стимулювання інвестицій у житловий сектор. Можливостями зазначеного проекту, за словами Володимира Шимкіна, вже скористалися більше 36, 5 тисяч учасників на суму понад 12 млн. гривень. Презентація.

Огляд проектів GIZ «Реформи у сфері енергоефективності в Україні» учасникам форуму здійснила консультант Ірина Гудзь, яка презентувала проекти «Енергоефективність у громадах ІІ» та Енергоефективність у лікарнях». Окрім того, доповідач наголосила, що працівники даного проекту працюють як з державним, так і приватним сектором. Разом з тим, спеціалістами проводиться консультування підприємств щодо енергоефективності. Презентація.

Про кредитування муніципалітетів та комунальних підприємств учасників заходу поінформувала начальник управління малого та середнього бізнесу Хмельницької обласної дирекції АБ «УКРГАЗБАНК» Наталія Пугач. Презентація

Про місцеві програми підтримки з енергомодернізації багатоквартирних будинків розповів регіональний консулдьтант Проекту IFC «Енергоефективність в Україні» Юрій Лягутко. Презентація

Про об?єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень поінформував регіональний координатор ПРООН з досягнення цілей сталого розвитку В?ячеслав Третяк. Презентація

З інформацією про основні прийнятні кроки реалізації енергозберігаючого проекту, енергетичний аудит та енергетичний сертифікат, як необхідний крок для впровадження проекту виступив технічний консультант ТОВ «ЛІВ-ЕНЕРГО» Іван Лисий. Презентація

Окрім тематичних презентацій учасники форуму отримали кваліфіковані відповіді на свої питання.

У заході взяли участь представники органів влади, місцевого самоврядування, комунальних підприємств, бізнесу, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, громадських організацій.

попередня статтяТермін роботи енергоблоку №1 ХАЕС продовжено до 2028 року
наступна статтяПрофесійне навчання безробітних: представників яких професій вимагає сьогодні ринок праці?